Aktur Plajları

Türkiye’nin adeta kalbi Muğla ve tatil cenneti Datça’nın Aktur Plajları… Çevresi adeta tam bir tatil köyü. Bu şirin mekâna gelip, yıllar boyunca unutamayacağınız bir tatil yapma fırsatı bulabilirsiniz!

Aktur Plajları Sizi Çağırıyor!

“Türkiye’de tatil denince aklımıza gelen ilk 3 yer neresi?” diye sorsak buna vereceğimiz illerden biri kesinle Muğla olacaktır, şüphesiz. Özellikle her yanı bir tatil cenneti olan Muğla’da öylesine bir yer var ki aileniz ve sevdikleriniz ile mükemmel bir tatil yapma imkanına sahip olabilirsiniz. “Nereden bahsediyorsunuz?” dediğinizi duyar gibiyim.

Yine Muğla’ya bağlı olan Datça ilçesinde bulunan Aktur Plajları’ndan bahsediyoruz elbette. Adeta saklı kalmış bir yer. Etrafı yeşilliklerle dolu bir tatil cenneti. Çevresinde sadece ufak evler bulunuyor. Pek çoğu da yazlık ev. Yani buraya gittiğiniz zaman kendinizi tatil köyünden farksız bir yerde bulacaksınız.

Aktur Plajları Temiz Mi?

Aktur plajı şezlonglar
Aktur plajı şezlonglar

Plajların yavaştan özelliklerine geçmeden önce en merak edilen soruları yanıtlayalım. Bu kadar övdüğümüze göre, Aktur Plajları’nın Mavi Bayrak sahibi olup, olmadığını da merak ediyorsunuzdur. Evet, Aktur Plajları’nın pek çoğunun Mavi Bayrak’ı bulunuyor. Yani temizlik konusunda hiçbir şüpheniz olmasın. Zaten böylesine bir yer, Mavi Bayrak almasaydı, ayıp olurdu herhalde!

O zaman çok fazla vakit kaybetmeden plajlara geçelim. Datça’nın harika güzelliklerini birlikte inceleyelim. Keza plajları inceledikten sonra eğer şartlarınız müsaade ediyorsa büyük ihtimalle tatilinizi Datça’da planlayacaksınız. Ki emin olabilirsiniz, bu harika tatil beldesine giderseniz, pişman olmayacağınızın garantisini veriyoruz.

  • Aktur Kovanlık Koyu
  • Aktur Çiftlik Koyu
  • Perili Köşk Plajı
  • Hastane Altı Plajı
  • Kargı Koyu

Aktur Kovanlık Koyu

Aktur Kovanlık koyu
Aktur Kovanlık koyu

Datça’nın en uzun sahil şeridi olan Kovanlık Tabiat Parkı’nda bulunan Kovanlık Koyu, meşhur Aktur sitesi çevresinde yer almaktadır.

Dalgasız, duru ve berrak bir denize sahip olan koyun zemini incecik kumlarla kaplıdır. Tabiat Parkı’nın yemyeşil ağaçları ile birleşen turkuaz renkli deniz, adeta saklı bir cennet havası yaratıyor.

Kovanlık Koyu’nun hemen arkasında kamp alanları da bulunmaktadır. Bu tesislerde uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Ayrıca Tabiat Parkı’nın içerisinde bungalov evler de bulunmaktadır.

Plajın girişi İl Özel İdare tarafından işletildiği için oldukça uygundur. Ortalama 5-10  arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatlar her sene güncellendiğinden dolayı en doğru bilgiyi almak için işletmeyi arayabilirsiniz.

Oldukça uzun bir iskeleye sahip olan plajda eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Aktur Çiftlik Koyu

Büyük Koy olarak da bilinen Çiftlik Koyu, Kovanlık Koyu’nun hemen yanında yer alır.

Kovanlık Koyu’na göre daha dalgalı bir denizi ve çakıllı kumları bulunur. Ayrıca yeşil alanları daha azdır. Plajın sonunda sörf tahtası ve kano kiralayabileceğiniz bir işletme bulunur.

Plajda tuvalet ve duş ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcuttur. Ayrıca yine Tabiat Parkı’nın içerisindeki alanlarda kamp yapabilir, bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Çiftlik Koyu’na giriş tamamen ücretsizdir. Ayrıca aracınız ile gelecekseniz ücretsiz otoparka aracınızı park edebilirsiniz.

İkisi de birbirinden güzel, masmavi ve yan yana olan bu koyların hangisini tercih edeceğinizi size bırakıyoruz.

Perili Köşk Plajı

Datça’nın az bilinen plajlarından biri olan Perili Köşk Plajı, el değmemiş doğal güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen plajlardan biridir. Tekne turları ile ulaşım sağlayabildiğiniz plajın hemen arkasında konaklayabileceğiniz bir otel mevcuttur.

Plajın denizi o kadar sığdır ki hemen önündeki küçük adacığa yürüyerek ulaşabilirsiniz. Fakat bazı bölgelerinde su bir anda derinleşmektedir. Zemini ise kum ve çakıllarla kaplıdır. Sakin ve dingin bir havası bulunan Perili Köşk Plajı, tüm yorgunluğunuzu atmanız için birebir.

Keşfedilmemiş atmosferi dolayısıyla civarda market de dahil olmak üzere hiçbir işletme bulunmamaktadır. Duş, tuvalet ve soyunma kabini imkânı bulunan bu plaja eğer gelecekseniz, gıda ihtiyaçlarınızı önceden karşılamanızı ve kendi kamp sandalyenizi getirmenizi tavsiye ederiz.

Girişler ise tamamen ücretsizdir.

Hastane Altı Plajı

Hastane Altı Plajı, Datça’nın merkez plajlarından biridir. Belediyeye ait olan bu işletme, oldukça temiz bir çevreye sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Mavinin her tonunu bulabildiğiniz en güzel plajlardan biri olan bu plajda pek çok işletme bulunmaktadır. Belediyenin kendi koyduğu şemsiyelerin altında ücretsiz bir şekilde serinleyebilirsiniz. Fakat şezlonga uzanmak isterseniz bu şezlonglar işletmelere ait ve ücretlidir. Bazı işletmeler, yeme içme karşılığında şezlongları ücretsiz olarak kiralamaktadır.

Taşlı bir kuma sahip olan plajın suyu diğer plajlara göre biraz daha serindir. Denizin derinliği ise kademe kademe artmaktadır.

Kargı Koyu

Datça Merkez’e en yakın koylardan biri olan Kargı Koyu, yerli ve yabancı turistlerin favorisi olan bir koydur.

Dalgasız ve ılık bir suya sahip olan koy, taşlık bir plaja sahiptir. Suyu oldukça temiz ve berraktır.

Koyun çevresinde birçok işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerden yeme içme, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, şezlong ve şemsiyeyi de bu işletmelerden kiralayabilirsiniz.

Plajın çevresinde konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Yaz sezonu boyunca bir tık kalabalık olan bu plaja ulaşım ise merkezden düzenli olarak kalkan minibüsler ile sağlanabiliyor. Özel aracınız ile gelecekseniz Datça Merkez’den Kargı Koyu’na ulaşım son derece kolay ve yakın.

Bu yazımızda sizler için Aktur ve Datça plajlarını listeledik. Bu bölgeye yolunuz düşerse listedeki önerilerimizden bir tanesini seçebilirsiniz. Önerdiğimiz yerlerden asla pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz. Keyifli tatiller dileriz!

Çağlar

Yorum yapın