Alaçatı Halk Plajı

İzmir’in harika ilçesi ve Alaçatı Halk Plajı. Bünyesinde onlarca müthiş plajı barındıran bu harika tatil cennetinde yazın keyfini doruklarına kadar yaşayıp, unutamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Alaçatı Halk Plajı Sizi Çağırıyor!

İzmir, yaz aylarında yerli ve yabancı turist fark etmeksizin ziyaretçi akınına uğrarken, Alaçatı Halk Plajı da İzmir’in gözdesidir. Bu güzide şehrimizde tatilinizi planlayabileceğiniz birçok işletme ve tatil merkezi de bulunuyor. Özellikle Alaçatı Halk Plajı ve Çeşme’de yer alan plajlar, huzur ve sakinlik arayıp, günübirlik kaçamak yapmak isteyenlere hem ekonomik hem de konforlu bir tatil deneyimi sunuyor. Yerli ve yabancı birçok misafirin akın ettiği Alaçatı, tatil severleri doğa ile iç içe bir görsel şölen ile karşılamakta. Tarihin ve doğal güzelliklerin kesişim noktası olan Aliağa’da keyifli vakit geçirebileceğiniz, tatilin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz pek çok plaj bulunmaktadır.

Alaçatı Halk Plajı Nasıl Bir Yer?

Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı limanı ile Ovacık arasındaki yol üzerinde bulunur ve Çeşme yarımadasının en iyi ücretsiz halk plajı olarak kabul edilir. Çeşme’nin bunaltıcı sıcağından kaçıp serinletici sularına kaçmak isteyenlerin favori adresidir. Plaj alanına arabayla gitmek mümkündür ve yakınlarda konaklama tesisi bulunmadığından plaja gitmeden önce temel ihtiyaçları yanınızda getirmeniz gerekiyor.

Alaçatı Halk Plajı’na Nasıl Gidilir?

Alaçatı Halk Plajı, Ovacık mevkiinde yer almaktadır. Çeşme merkeze 13 km uzaklıkta yer alan bu plaja, şahsi aracınız veya taksi ile gidebilirsiniz. İnönü Caddesi, en kısa yol olacaktır. Buradan yaklaşık 20 dakika plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Ilıca’ya geldikten sonra Alaçatı dolmuşlarına aktarma yoluyla plaja gidebilirsiniz.

Alaçatı Halk Plajı’nın Denizi Nasıl?

Serin ve sakin sulara sahip olan Alaçatı Halk Plajı, genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle kolay kolay derinleşmeyen yapısı ve sığ suları sayesinde çokça tercih edilen bir bölgedir. Plaj ve denizin kumlu olduğunu da söylemekte fayda var.

Alaçatı halk plajı güzelliği
Alaçatı halk plajı güzelliği

Alaçatı Halk Plajı Giriş Ücreti

Adından da anlaşılacağı üzere bir halk plajından bahsediyoruz. Yani denize girerken, daha doğrusu plaja giriş yaparken, sizden bir ücret talep edilmiyor. Fakat şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız da 30-35 ₺ bandında bir ücret isteniyor. Bunların dışında bu imkanları kendiniz de sağlayıp, yanınızda getirme fırsatına sahipsiniz.

Alaçatı Halk Plajı’nda Mavi Bayrak Var Mı?

Maalesef, Alaçatı Halk Plajı’nda Mavi Bayrak bulunmuyor. Fakat son dönemde çevrede ve denizde yapılan düzenlemeler doğrultusunda gidenlerin, bir hayli memnun kaldığını söyleyebiliriz. Yani bu sezonun sonunda plajın, Mavi Bayrak ödülü alması bekleniyor.

Alaçatı Halk Plajı Mesire ve Kamp Alanı

Plajın yanı sıra aileniz ve sevdikleriniz ile aktivite yapmak istiyorsanız Alaçatı, en doğru tercihlerden bir tanesi olacaktır. Mesire alanında dilediğiniz gibi piknik yapabilirsiniz. Öte yandan çevredeki ücretsiz kamp alanlarından da yararlanabilirsiniz.

Alaçatı halk plajı
Alaçatı halk plajı

Alaçatı’daki Diğer Plajlar

Alaçatı, harika doğasıyla birlikte harika plajlara da sahip. Halk plajı dışında da denize girebileceğiniz pek çok yer mevcut.

  • Piyade Koy Plajı
  • Delikli Koy
  • Çark Plajı
  • Çeşme Kleopatra Koyu

Piyade Koy Plajı

Çeşme Alaçatı Limanı’ndan Ovacık’a giden güzergâh üzerinde, Çark Plajı’nın bitişiğinde bulunan Piyade Koyu Plajı çevresinde beach club işletmeleri bulunmaktadır. Geçmişteki askeri tatbikat kullanımlarından dolayı bu koy Piyade Koyu olarak anılmaktadır ve ücretsiz hizmet vermektedir.

Ancak son yıllarda faaliyet gösteren işletmeler koya geçişi kapattığı için aracı yukarıda bırakıp aşağı doğru yürümek gerekiyor. Piyade Koyu’nun denizi temiz ve soğuktur. Koy çevresindeki işletmelerde yiyecek-içecek, tuvalet, duş, soyunma kabinleri ücret karşılığında kullanılabilmektedir.

Delikli Koy

Alaçatı’nın en meşhur plajı olan Delikli koyu adını sahildeki delikli kayadan alır. Alaçatı Liman-Ovacık yolu üzerinde bulunan Delikli koyunda, Alaçatı Halk Plajı’nı geçtikten sonra koyda herhangi bir iş yeri ve market bulunmamaktadır. Daha çok kampçıların ve tatilcilerin tercih ettiği koy plajı çakıllıdır.

Denizi soğuk ve berrak olan Delikli koyunda ağaçlık ve gölgelik alan bulunmamaktadır. Yüzme ve güneşlenme planınız varsa yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız. Özel araç dışında ulaşım imkânı yoktur.

Çark Plajı

Alaçatı Limanı’nda yer alan Çark Plajı, sörf okullarının eğitim parkurlarının bulunduğu bölgede yer alıyor. Plajın bir kısmı rüzgâr sörfü faaliyetlerine ayrılmıştır. Mevsiminde sörf yapmaya uygun rüzgârın olduğu sahilde, güneş altında rüzgârın da etkisiyle kısa sürede fark edilmeden kavrulabilirsiniz.

Çark Plajı, ücretsiz halk plajlarının ve beach clubların yan yana sıralandığı korunaklı bir koyda yer almaktadır. Denizi ve kumsalı orta kalitededir. Duş, soyunma kabini, tuvalet, market gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

Çeşme Kleopatra Koyu

Alaçatı Çeşme için bir diğer plaj ise Güvercinlik Koyu olarak da bilinen Kleopatra Koyu, Delikli koyundan Ovacık istikametinde tepenin arkasındaki bir sonraki koy. Kleopatra Koyu’na geçiş Özpınar Mevkii’ndeki yol üzerinden yapılıyor. Kleopatra Koyu’nun plajı kum, denizi oldukça soğuk ve temizdir.

Plajda site sakinlerinin kullandığı şemsiye ve şezlonglar bulunmaktadır. Bunun dışında ne bir iş ne de bir pazar var. Bizim de sık gittiğimiz bir plajdır ve Alaçatı’nın en iyi plajlarından biridir.

Kısacası Alaçatı Halk Plajı ve Alaçatı plajları, tatil yapabileceğiniz harika imkanlar sunuyor. Kesinlikle bu bölgedeki her yeri ziyaret etmeli ve anın tadını çıkarmalısınız.

Çağlar

Yorum yapın