Assos Plajı

Çanakkale’nin Behramkale Köyü’nde bulunan Assos Antik Kenti ve Assos Plajı Plajları, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan tarihine el değmemiş, destansı topraklarda huzur içinde tatil yapabileceğiniz bir tatil cennetidir. İçerisinde 10’larca mekân barındıran harika Assos Plajları’nı sizler için derledik…

Assos Plajı ve Plajları

Harika doğal güzellikleri ile Assos Plajları, ülkemizin en harika noktalardan biri. Biz de bu tatil cennetini sizler için derledik. Kesinlikle ülkemizde keşfetmeniz gereken noktalardan biri. İşte o plajlar…

  • Assos Liman Plajı
  • Sivrice Plajı
  • Kadırga Koyu
  • Kuruoba Plajı
  • Sokak Ağzı Plajı
  • Yeşil Liman Koyu

Assos Liman Plajı

Assos kentinin tam merkezinde bulunan Assos Liman Plajı, merkezdeki denize girmek için en uygun bölgelerden biridir. Merkezin yakınlarında denize girip şehri gezmek isteyenlerin favorisi olan Assos Liman Plajı’nın çevresinde bir sürü işletme ve konaklayabileceğiniz butik oteller yer almaktadır. Limanın çevresindeki bazı bölgelerden ücretsiz bir şekilde denize girilebilirken bazı bölgeler bu otellere ve işletmelere aittir.

Assos bölgesindeki diğer plajlara oranla daha dar bir kumsal alanına sahip olan Assos Liman Plajı’nın zemini irili ufaklı taş ve çakıllardan oluşmaktadır. Denize girilen alan da tamamen toprak arazidir. Denizin dibindeki taşların ayağınızı kesme ihtimaline karşı bir deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ederiz. Plaj merkeze yakın bir konuma sahip olduğu için hem plajın etrafında hem de yakınlarında yeme içme, alışveriş gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve kafeteryalar bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiyeler plajın etrafındaki işletmeler tarafından kiralanmaktadır. Aynı şekilde bu işletmelerden bir tanesini seçip tuvalet, duş, soyunma kabini gibi ihtiyaçlarınızı bu işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Assos plajı eşsiz doğası
Assos plajı eşsiz doğası

Sivrice Plajı

Assos ilçe merkezine tahmini olarak 12 kilometrelik bir mesafesi olan Sivrice Plajı, henüz pek fazla keşfedilmemiş, el değmemiş tenha, sakin, huzurlu atmosferi ile tüm stres ve yorgunluğunuzu atabileceğiniz harika bir yerdir. Çevresinde konaklayabileceğiniz birçok butik otel ve pansiyonun yanı sıra kamp alanlarının da bulunduğu Sivrice Plajı, yerli ve yabancı birçok ziyaretçi tarafından favoriler listesine ekleniyor.

Denizi oldukça temiz ve berrak olan plajın zemini taşlık bir alandan oluşuyor. Ayrıca suyu biraz derin olduğu için ne yazık ki çocuklu ailelerin ve yüzme bilmeyen vatandaşların bu bölgeyi tercih etmesini pek önermiyoruz.

Plajın çevresinde bölge halkının işlettiği kafeterya, büfe ve balık restoranları bulunmaktadır. Bu alanlarda her türlü yeme içme ve tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ne yazık ki plajın içerisinde tuvalet, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye bulunmamaktadır. Dilerseniz kendi kamp sandalyenizi ve şemsiyenizi getirebilirsiniz. Girişi tamamen ücretsiz olan bu plajın en ilerisinde yeniden yapılandırılmış Sivrice Feneri bulunmaktadır. Dünyanın dört bir noktasından getirilmiş kitapların bulunduğu bir kütüphaneye sahip olan Sivrice Feneri’ni keşfettikten sonra emin olun, kütüphanenin büyülü dünyasından ayrılamayacaksınız. Hem denizin ve güneşin keyfini çıkarıp hem de kitapların arasında farklı bir dünyaya geçiş yapabilirsiniz.

Kadırga Koyu

Küçükkuyu yakınlarında, Assos kentinde bulunan Kadırga Koyu, kent merkezine 2 kilometrelik bir mesafede yer alır. Hem şehirden fazla uzaklaşmak istemeyen hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyen vatandaşların favorisi haline gelen koy, tepesindeki zeytin ağaçları ile ünlüdür. Assos’un en çok ismi duyulan bölgesi olan Kadırga Koyu, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından her sene ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Konaklamak için tatil severler tarafından en fazla tercih edilen Kadırga Koyu’nda birçok otel vardır ve bu oteller bölgenin doğal ve tarihi yapısına son derece uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca bölgenin atmosferine uygun, doğa ile iç içe konaklayabileceğiniz birçok kamp alanı da bulunmaktadır.

Kadırga Koyu’na girişler tamamen ücretsiz olup, şemsiye, şezlong, otopark gibi hizmetler ücretlidir. 2 şezlong ve 1 şemsiyenin ücreti 60 ₺, otopark ücreti ise 25 ₺ olarak belirlenmiştir. Bu ücretler sezondan sezona değişiklik göstermektedir. Ayrıca plajın içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafeterya, tuvalet ve duş bulunmaktadır.

Plajın zemini irili ufaklı taş ve çakıllardan oluşmaktadır fakat denizin dibi incecik, kadife gibi kumlu bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ayaklarınızı rahatsız etmez. Ayrıca suyu pırıl pırıldır ve bu işletme Mavi Bayrak unvanına sahiptir.

Kuruoba Plajı

El değmemiş, yemyeşil bir alana sahip olan Kuruoba Plajı, iki adet küçük koya sahiptir. Birçok kamp alanı ve işletmenin bulunduğu bu şirin koylar adeta saklı bir cennet etkisi yaratmakta. Girişi tamamen ücretsiz olan bu koyun, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir sürü kafeteryası ve tuvalet, duş, soyunma kabini gibi imkanları mevcuttur. Ayrıca şezlong ve şemsiyenizi de bu işletmelerden kiralayabilirsiniz.

Plajın zemini irili ufaklı taşlardan oluşur fakat denizin dibi biraz ilerleyince kumlu bir yapıya sahiptir. Sığ bir denize sahip oluşu ile çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için gayet uygundur. Eğer sığ alanda yüzmekten hoşlanmıyorsanız iskele tarafından denize girebilirsiniz.

Sokak Ağzı Plajı

Sivrice Koyu’nun hemen ilerisinde yer alan Sokak Ağzı Plajı, piknik ve kamp yapmak isteyenlerin çok seveceği muhteşem bir alana sahiptir. Büyük bir arazide yer alan plajın etrafında çok sayıda otel, işletme ve kafeterya bulunmaktadır.

Girişi tamamen ücretsiz olan bu plajda isterseniz kendi kamp sandalyeniz ve şemsiyeniz ile yer alabilir, dilerseniz işletmelerin birinden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Plajın içinde duş, tuvalet, soyunma kabini ve otopark gibi olanaklar mevcuttur.

Plajın zemini kumlu bir yapıya sahiptir. Suyu oldukça berrak ve temizdir. Ayrıca deniz, bir koy bölgesinde yer aldığından dolayı dalgasızdır. Çocuklu aileler ve kamp yapmak isteyen arkadaş grupları için oldukça uygun olan bu bölgede dalgaların sesi ve kuş cıvıltıları eşliğinde gece harika bir uyku çekebilirsiniz.

Assos plajı
Assos plajı

Yeşil Liman Koyu

Assos’ta Babakale mevkiindeki en güzel noktalardan biri de Yeşil Liman koyu. Kalabalıktan uzak, doğanın içinde bir cenneti andırıyor.

Masmavi deniz, yemyeşil bir koy! Ancak böyle bir denizin bir defosu da bulunuyor. Deniz kestaneleri yüzünden deniz ayakkabıları giymeniz sizin için faydalı olabilir. Onun dışında bu pırıl pırıl denizde müthiş vakit geçirebilirsiniz.

Bu arada bölgeye sadece şahsi aracınız ile gidebiliyorsanız. İçeri girişlerde herhangi bir ücret alınmıyor. Öte yandan; WC, duş, kabin ve şezlong-şemsiye konularında da içeride herhangi bir işletme bulunmadığı için problem yaşayabilirsiniz. Eğer bir gününüzü burada geçireceksiniz, planlarınızı ona göre yapın deriz.

Bunların dışında plaj için fazla söze gerek yok. Kafa dinlemek için müthiş bir yer!

Assos Plajı ve plajlarını sizler için tanıttık. Bu harika bölgeye gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Bizce, “Ölmeden önce gidilecek yerler” listesinde olan bir nokta. Özellikle imkânınız varsa, özel aracınız ile gidin deriz. Çünkü içeride, daha doğrusu bölgede o kadar gezilecek, keşfedilecek nokta var ki buraya doyamayacaksınız!

Çağlar

Yorum yapın