Ayaş Plajı

Mersin’e geldiyseniz eğer yolunuz da Ayaş Plajı’na düşmeli. Akdeniz’deki harika denizlerden biri olan bu plajda, sevdiklerinizle dilediğiniz gibi vakit geçirebilir, tüm yılın yorgunluğunu kolaylıkla atabilirsiniz.

Ayaş Plajı Sizi Çağırıyor!

Mersin, tipik bir Akdeniz İkliminin temel özelliklerini desteklemektedir. Mersin yılın 5 ayı yüzme ve plaj turizmine elverişlidir. Berrak suları, kumsalları, mavinin yeşille buluştuğu bakir koyları ve şehri kalkındırmak için çalışan yatırımcılarıyla Mersin, Türkiye’nin yeni turizm yıldızı olmaya aday. Mersin’in kıyı şeridi 320 kilometre uzunluğundadır. Kentin doğu yakası liman ve serbest bölge nedeniyle denize girmek için pek elverişli değil. Ancak Mersin’in batı yakası birçok güzel plaja ev sahipliği yapmaktadır. Tömük, Kızkalesi, Narlıkuyu, Yapraklıkoy, Susanoğlu, Tisan ve Boğsak Akdeniz’in soğuk sularının tadını çıkarabileceğiniz temiz plajlara sahiptir.

Ayaş Plajı Giriş Ücreti

Mersin’in harika Ayaş Plajı’na girerken, herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak şezlong  ve şemsiye gibi ihtiyaçlar için 30 ₺ isteniyor.

Ayaş Plajı’na Nasıl Gidilir?

Turistlerin de çok sevdiği Ayaş Plajı’na gitmek çok basit. D400 karayolu üzerinden plaja ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca şehir merkezinden de aktarmalı olarak bu plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayaş plajı
Ayaş plajı

Ayaş Plajı Nasıl?

Sahilin 700 metrelik bir alana ve 70 metrelik bir genişliğe sahip olması, herkes için konforlu bir tatil imkânı sunuyor. Öte yandan plaj içerisinde; WC, duş ve soyunma kabini de mevcut. Ayrıca yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilen bir restoran yer alırken, bir de cankurtaran bulunuyor.

Ayaş Plajı’nda Kamp Yapılır Mı?

Ayaş Plajı’nı çekici kılan en büyük özelliklerden biri de kamp yapılabilme imkânı olması. 100-120 ₺ arasında değişkenlik gösteren ücretler karşılığında günlük olarak burada çadır kiralayabilirsiniz.

Ayaş Plajı Konaklama

Eğer bu plajı sevdiyseniz uzun süreli bir tatil planı da yapabilirsiniz. Plaj çevresinde konaklayabileceğiniz pek çok otel ve işletme yer alıyor.

Ayaş plajı şezlongları, giriş ücreti
Ayaş plajı şezlongları, giriş ücreti

Mersin’deki Diğer Plajlar

Mersin’de Ayaş dışında da denize girebileceğiniz birçok plaj mevcut. Sizler için onları da derledik.

  • Kızkalesi Halk Plajı
  • Susanoğlu Plajı
  • Kargıpınarı Plajı
  • Tömük Plajı
  • Kapızlı Plajı
  • Soğuksu Plajı
  • Pullu Orman

Kızkalesi Halk Plajı

Mersin’in en bilinen plajlarından biri. Kızkalesi Plajı Erdemli ilçesinde yer almaktadır. Adını deniz kıyısında bulunan Kızkalesi’nden alan plaj, incecik kumu ve mavinin her tonuna sahip denizi ile büyük ilgi görüyor. Mersin’in en iyi plajları arasında yer alan Mavi Bayraklı Kızkalesi Plajı, engelliler için de uygundur.

Kızkalesi tarihi dokusu ve eşsiz yapısı ile dikkat çekerken denizi, kumu ve güneşi ile tatilcilerin vazgeçemediği bölgelerin başında gelmektedir. Kızkalesi’nin kış nüfusu 4-5 bin civarındayken, yazın bu nüfus 50-60 bin; tatiller 100 bine ulaşıyor. Cennet-Cehennem Çukurları ve Astım Mağarası mutlaka görmeniz gereken yerlerdir.

Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı Mersin’in en güzel plajları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Mavi Bayraklı Susanoğlu Halk Plajı Atakent Mahallesi’nde yer almaktadır. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafe, restoran gibi noktalarla hizmet veren plajda duş noktaları da bulunuyor.

Mersin’in en güzel plajlarından biri olan Susanoğlu Plajı engelliler için de uygundur. Bayramda çok kalabalık olacağını unutmayın. Susanoğlu Yapraklı Koyu Mutlaka görün.

Mavi bayrak, gerekli standartları karşılayan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü olmakla birlikte bu kriterler, plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi ve yaşam başlıkları altında toplam 33 uluslararası kriteri içermektedir. güvenlik ve hizmetler.

Kargıpınarı Plajı

Kargıpınarı Plajı, eşsiz kumsalı ve uçsuz bucaksız deniziyle tatilcileri kendine hayran bırakan yerlerden biridir Şehir merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan plaj, 2.500 metrelik sahil şeridi ile dikkat çekiyor. Mersin’de denize girmek için en iyi seçeneklerden biri olan plaja şehir merkezinden ve Erdemli’den kalkan dolmuşlar ile ulaşılabiliyor.

Tömük Plajı

Tömük Plajı, Mersin’in birbirinden güzel plajlarıyla ünlü ilçesi Erdemli’de yer almaktadır. Tertemiz kumsalı ve muhteşem denizi ile her yıl çok sayıda turisti ağırlayan plaja Erdemli’den kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabiliyor.

Denizi ve tatili bir arada yaşamak isteyenler için oldukça uygun bir seçenek olan plajda restoran ve kafe gibi olanaklar da bulunuyor.

Kapızlı Plajı

Kapızlı Plajı Mersin’in Atakent ilçesinde yer almaktadır. Sakinliği ve sakinliği ile tercih edilen plaj, kafeteryası, pansiyonu ve restoranları ile hizmet vermektedir. Oldukça rahatlatıcı bir atmosfere sahip olan plaj, şehir merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Soğuksu Plajı

Soğuksu Plajı Mersin’in en turistik plajlarından biridir. Şehir merkezine 170 km uzaklıkta bulunan plaj, yeşil ve mavinin harmanlandığı muhteşem atmosferi ile oldukça beğenilmektedir. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin olan sahilde kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Pullu Orman Plajı

Pullu Orman Plajı, doğa ve deniz tatilini bir arada yapmak için en iyi alternatiflerden biridir. Mersin-Antalya D400 karayolu üzerinde, Anamur ilçesine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu güzel Mersin sahilinde kamp yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Çadır, karavan ve günübirlik hizmetleri ile çevrenin tüm olumsuz etkilerinden uzak olması ile büyük ilgi gören ender tabiat parklarımızdan biridir.

Ülkemizin en turistik yerlerinden biri Mersin’de, uçsuz bucaksız masmavi denizi ve eşsiz kumsalları ile birbirinden güzel plajları ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı haline geldi. Mersin plajları ve plajlarının keyfini çıkarın!

Çağlar

Yorum yapın