Bartın Plajları

Türkiye’de tatil denince ilk başta hepimizin kafasında Ege ve Akdeniz sahilleri canlanır ama artık Bartın Plajları da bu listede. Daha önce pek çoğumuz denemiş olsa da Karadeniz sahilleri de son dönemde hayli gelişti. Özellikle Rize ve Trabzon’un yanında Bartın da deniz turizmi konusunda önemli atılımlar yapan şehirlerden biri oldu.

Bartın Plajları Nasıldır?

Bartın Plajları, son dönemde ülkemizde revaçta olan plajlardan biridir. Dışarıdan pek tercih edilmese de bölge halkı tarafından genellikle yaz aylarında tercih edilir. Turizm konusunda yapılan atılımlar doğrultusunda Bartın Plajları, son dönemde ilgi çekmeye başladı. Siz de Bartın’ın, yenilenen plajları ile henüz herkes keşfetmemişken, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bartın’da denize nerede girilir?

  • Bartın İnkumu Plajı
  • Bartın Hatipler Plajı
  • Bartın Bozköy Plajı
  • Bartın Güzelhisar Plajı
  • Bartın Akkonak Plajı
  • Bartın Büyükliman Plajı
  • Bartın Karaman Koyu
  • Bartın Kurucaşile Plajı

Bartın İnkumu Plajı

Doğal güzelliği ile Bartın bölgesinin en çok turist çeken sahillerinden biri olan İnkumu Plajı, yemyeşil bir arka plan ve masmavi deniz ikilisiyle ziyaretçileri adeta büyüleyen bir yapıya sahiptir. Karadeniz’in az tuzlu yapısı sayesinde rahat rahat yüzebilme imkanı sağlayan plajda birbirinden farklı minik deniz canlıları da görsel şölen oluşturuyor.

Coğrafi konumu sebebiyle deniz biraz dalgalı olabileceğinden, yüzme bilmeyen vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarımızı yapalım. Yazın sıcaktan bunalmadan ferah bir şekilde tatilinizi yapabileceğiniz İnkumu Plajı, halk plajı olduğundan ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz fakat etrafındaki işletmeler özel olduğu için yapacağınız aktiviteler ve ihtiyaçlar için belirli bir ücret ödeyebilirsiniz.

Bölgede otel, pansiyon gibi birçok konaklama imkanı mevcut fakat doğa ile başbaşa kalabileceğiniz eşsiz bir tatil deneyimi için kamp yapmanız öneriliyor. Üstelik kamp alanlarında mangal ve piknik olanağınız da bulunuyor. Kışın da faydalanabileceğiniz İnkumu Plajı yaz aylarında biraz kalabalık olabiliyor.

Deniz ve ormanı bir arada tercih edenlerin ilk seçeneklerinden biri olan İnkumu Plajı’na araçla merkezden 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşımayı tercih edecek olursanız, Bartın il merkezinden kalkan belediye otobüsleri ve minibüslerle bu bölgeye kolayca gelebilirsiniz.

Bartın plajları tatili
Bartın plajları tatili

Ayrıca, bunu da okumak isteyebilirsiniz: tüm Karadeniz Bölgesi Plajları

Bartın Hatipler Plajı

Küçük bir sahil şeridine sahip olan Hatipler Plajı, yeşil bir arazi içinde hem kamp hem de piknik yapabileceğiniz sessiz, sakin bir bölgedir. Şezlong, şemsiye, tuvalet, duş ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulunur fakat bu olanaklar için küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Günübirlik ulaşım sağlayıp, günün stres ve yorgunluğunu atmak için oldukça ideal bir plajdır.

Bartın Bozköy Plajı

Amasya şehir merkezine 10 kilometre mesafede bulunan Bozköy Plajı, oldukça sakin bir atmosfere sahiptir. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Bozköy Plajı, incecik kumu, tertemiz denizi ile hiç düşünmeden tercih edebileceğiniz yerler arasındadır. Deniz yer yer hafif dalgalı olsa da oldukça sığ bir suya sahiptir. Plaja D100 karayolu üzerinden şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Plajın girişi tamamen ücretsiz, otopark ücreti ise 15 ₺’dir. Plajın içerisinde her türlü yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca tuvalet, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar da vardır fakat bu olanaklardan faydalanmak için belli bir ücret ödemeniz gerekir.

Bartın Güzelcehisar Plajı

Güzelcehisar Plajı, 3 milyon yıllık lav kayalıklarının oluşturduğu yemyeşil dağlık bir alana sahip, tarihi dokusu bozulmamış plajlardan biridir. Berrak bir denizi ve tertemiz bir kumsalı bulunan plajın, 25 ₺’lik bir giriş ücreti bulunmaktadır. Ayrıca duş, tuvalet, soyunma kabini, yeme içme gibi olanakların bulunduğu tesislerden de faydalanabilirsiniz. Karadeniz’in mis gibi oksijeni ile eşsiz manzarasının birleştiği bu sığ sularda ailenizle birlikte mükemmel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bartın Akkonak Plajı

Yemyeşil, kayalık bir arazi ile çevrili Akkonak Plajı, ailenizle ve arkadaşlarınızla hem kamp yapıp konaklayabileceğiniz hem de berrak ve temiz olan denizde rahatlıkla yüzebileceğiniz harikulade imkanlara sahiptir. Piknik ve mangal yapabileceğiniz bu plajda herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Dilerseniz şemsiye ve kamp sandalyeleri ile çadırınızı getirip günübirlik kamp yapabilir, özgürce sahilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bartın Büyükliman Plajı

Adından da anlaşılacağı üzere Bartın’ın en büyük plajı olan Büyükliman Plajı, tam 300 metre uzunluğundadır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bu plaj, yemyeşil manzaraya karşı bol oksijenle huzurlu bir tatil yapma imkanı sağlar. Tertemiz bir denize sahip olan Büyükliman Plajı’nın sahil kesimi ve denizin dibi tamamen kumla kaplıdır. Dilerseniz bölgede kamp ve piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur. Büyükliman Plajı’na giriş ücretsiz olup duş, tuvalet, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi hizmetler ücrete tabidir. Ücretler ise ortalama 15 ₺ ila 25 ₺ arası değişmektedir.

Bartın plajları
Bartın plajları

Bartın Karaman Koyu

Bartın il merkezine yaklaşık olarak 40 kilometre mesafede bulunan Karaman Koyu, etrafında bulunan volkanik taş kalıntıları ile ziyaretçilere hem kültürel hem de görsel bir şölen yaşatmaktadır. Genel atmosferi itibarı ile bölgeye çok sayıda turist de çekmektedir. Ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz Karaman Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmadığından tuvalet, duş, şemsiye ve şezlong gibi imkanlar ne yazık ki yoktur. Fakat kamp sandalyesi ve dilerseniz çadırınız ile gelip bu harika atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Bartın Kurucaşile Plajı

Kapısuyu ve Tekkeönü Plajları ile komşu olan Kurucaşile Plajı, Bartın’da en çok tercih edilen plajlardan bir tanesidir. Ailecek deniz keyfi yapabileceğiniz bu plajın suyu oldukça berraktır ve sahil şeridi kumludur. Ücretsiz bir şekilde keyfini çıkarabileceğiniz plajda herhangi bir tesis bulunmadığından duş, tuvalet, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar yoktur. Fakat eşsiz manzarası ve bol oksijenli havasıyla görülmeye değer sahillerden bir tanesidir.

Sizler için Bartın Plajları Karadeniz’in büyülü atmosferiyle harmanlanmış plajlarını derledik. Bartın’a yolunuz düşerse bu plajları deneyimlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Çağlar

Yorum yapın