Bodrum Halk Plajları

Bodrum Yarımadası ve harika Bodrum Halk Plajları… Ege sahillerinin en sıcak noktalarından biri olan Bodrum Halk Plajları yazımızda huzurlu bir güneş ve deniz tatili arayan yerli ve yabancı tatil severler için, kıyı şeridi boyunca yayılmış plajları ile Haziran’dan Eylül’e kadar denizin keyfini çıkarabileceğiniz mekanları tanıttık.

Bodrum Halk Plajları Sizi Çağırıyor!

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum’da denize girebileceğiniz pek çok yer mevcut. Peki, bunların hangileri en güzel… Bu yazıda sizler için “Bodrum’un en güzel plajları”nı derledik.

  • Bitez Plajı
  • İçmeler Turizm ve Kültür Bakanlığı Plajı
  • Ortakent Plajı
  • Gümbet Plajı
  • Bodrum Halk Plajı

Bitez Plajı

Görünüşü ile adeta bir at nalını andıran bu koy, korunaklı yapısı sebebiyle suyu oldukça durgun olduğu için, özellikle çocuklu ailelerin gözdesi haline gelmiştir. Deniz, kıyı şeridinden ileri doğru gittikçe yavaş yavaş derinleşerek yüzme bilmeyen vatandaşlar ve çocuklar için güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Uzun ve dar bir alana sahip olan plajın zemini kum ve çakıllardan oluşmaktadır. Şezlong ve şemsiyeler, plajın çevresindeki otel ve işletmelere aittir.

Bodrum’da tam donanımlı bir plaj arıyorsanız, Bodrum’un popüler plajlarından olan Bitez Plajı harika bir seçimdir. Bin bir çeşit yiyecek ve içecek seçeneğinin yanı sıra tekne turları, deniz paraşütü ve diğer su sporları ile sporcuların gönlünü fethetmiştir.

Bitez, Bodrum Yarımadası’nın güney kıyısında, Bodrum ilçesinin 8 kilometre batısındadır. İlçe merkezinden kalkan minibüsler, burayı günübirlik ziyaret etmek için mükemmel bir fırsat sunar.

İçmeler Turizm ve Kültür Bakanlığı Plajı

Bodrum ilçesinin 4 kilometre güneyinde, İçmeler Köyü yolu üzerinde, Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılan ve işletilen bu ücretsiz halk plajı, 2021 yılında açılmıştır.

Doğrudan denizin üzerine uzanan birden fazla platformdan oluşan bu plaj, derin sularda yüzmekten keyif alan yüzücüler ve su altı keşifçilerinin favorisidir. Bu nedenle, kendine güvenmeyen, yüzme bilmeyen vatandaşlar ve çocuklu aileler için ideal bir seçenek değildir.

Plajın merkezinde oturma yerleri olan uygun fiyatlı bir kafe-restoran bulunurken, çevredeki alçak platformlarda birden fazla şezlong ve şemsiye bulunur. Bu şezlong ve şemsiyeleri belli bir ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Plajın bir bölümü, başka bir yerden getirilmiş yumuşak, beyaz kumlarla, küçük bir plaj görüntüsü verecek şekilde yapılandırılmıştır. Çünkü Bodrum’un diğer plajlarında bu şekilde bir kum yapısı bulunmamaktadır.

Banyo, duş, tuvalet ve soyunma kabinleri dahil olmak üzere tesis tam fonksiyonlu bir şekilde hizmet verir. Plajdan suya inen merdivenlere uygulanan kaymaz yüzeyler ile güvenlik özelliklerine özel önem verilmiştir.

Huzurlu atmosferi nedeniyle özellikle yerel halk arasında oldukça popüler olan bu plaja Bodrum Kasabası ile İçmeler arasında sık sık sefer yapan dolmuşlarla kolayca ulaşılabilir.

Bodrum halk plajlarının özellikleri
Bodrum halk plajlarının özellikleri

Ortakent Plajı

Tatil cenneti Ortakent’in oldukça yoğun bir ziyaretçi kitlesi vardır ve iki kumsala ev sahipliği yapmaktadır.

Ana plaj, kıyıdan şeridinden açıkta bulunan, ortalama su derinliğine sahip, çakıllı ve gri kumlu zeminden oluşmaktadır. Uzun, kıvrımlı bir koya sahip olan bu plaj, yüzücüler için birinci sınıf bir seçimdir. Plaj dar bir yapıya sahiptir. Batı tarafı, ön tarafta şezlong ve şemsiye imkanı sunan restoranlar ve otellerle sıralanırken, körfezin doğu tarafı, kumların üzerine yayılmış gölgelikler ile dolu tamamen ücretsiz bir halk plajıdır.

Bodrum’un en iyi kumsallarından birine sahip olan Ortakent Plajı, Bodrum, Bitez ve Gümbet’te konaklayan ziyaretçiler için popüler bir günübirlik plaj gezisi seçeneği olmasının yanı sıra kendine ait bir plaj tatili ortamına sahiptir. Yarımadanın güney kıyısında, Bodrum ilçe merkezinin 14 kilometre batısındadır ve yaz aylarında düzenli minibüs seferleri bulunmaktadır.

Gümbet Plajı

Bodrum Yarımadası’nın en canlı plajlarından biri olan Gümbet Plajı, her yaz uluslararası bir ziyaretçi kitlesini kendine çekiyor. Bu plaj çok uzun bir kumsala sahiptir ve bölgedeki diğer plajların çoğundan daha geniştir. Etrafı ağaçlarla çevrili olan bu plaj ve çakıllı ve kumlu bir yapıya sahiptir.

Plajın batı yakası, önü kiralık şezlong ve şemsiyeye sahip olan oteller ve restoranlarla doludur. Plajın arka tarafındaki tepenin üzerinde, Bodrum’un eski yel değirmenleri bulunur. Ücretsiz şemsiyeler ve yoğun dönemlerde devriye gezen bir cankurtaran hizmeti ile tamamen halka açık, güvenli bir plajdır.

Kano kiralama, tekne gezileri ve deniz paraşütü dahil olmak üzere kıyı boyunca çok çeşitli aktiviteler sunan, çok sayıda su sporu olanağı bulunmaktadır. Bütün bu imkanlar, tamamen güneş, deniz ve kumdan oluşan bir tatil arayan ziyaretçilerin ve spor severlerin plajı favori listesine eklemeleri için yeterlidir.

Gümbet Plajı’nın tek olumsuz özelliği, kıyı şeridindeki otellerden ve restoranlardan gelen ekstra yüksek sesli müziktir. Daha sessiz bir tatil ortamı arıyorsanız, bu bölge pek size göre değildir.

Gümbet Plajı, yarımadanın güney kıyısındaki Bodrum Kasabası’nın sadece 4 kilometre batısındadır ve plajı, doğuda Bodrum’a ve batıda Bitez’e bağlayan düzenli minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Bodrum halk plajları
Bodrum halk plajları

Bodrum Halk Plajı

Bodrum ilçesinde bir otelde kalıyorsanız, merkez bölgesine bakan iki plaj vardır. Bodrum merkezde konaklayan pek çok ziyaretçi güneşlenmek ve yüzmek için daha yakın bir plaja ihtiyaç duymaktadır.

Bodrum Halk Plajı, Aziz Petrus Kalesi’nden iskeleye doğru uzanan, dar kıyı şeridine sahiptir. Çoğunlukla çakıllı bir zemine sahip olan bu plaj, sahilde şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti veren restoranlarla çevrilidir. Bu plajdan kalenin mükemmel manzaraları da görülmektedir. Bu sebeple kalenin arkasından batan güneşin manzarası ile Bodrum Halk Plajı, güzel bir akşam yemeği için idealdir.

Bodrum Halk Plajı’nda su temiz, berrak ve kıyı şeridine yakın ortalama bir derinliğe sahiptir. Yoğun saatlerde devriye gezen bir cankurtaran hizmetine sahip olan plaj, yerel belediye tarafından işletildiği için girişi tamamen ücretsizdir. Kum ve çakıllı bir zeminden oluşan plaj, hem şezlong hem de şemsiye kiralama ve ücretsiz gölgelik imkanı da sunmaktadır.

Bu yazımızda Bodrum Halk Plajları’nı tanıttık. Evet, dışarıdan baktığınızda belki de Bodrum biraz fiyat olarak bütçeleri zorlayabilir. Ancak sezon öncesinde yapacağınız rezervasyonlar doğrultusunda bizce güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz. Ülkemizin bu cennetvari plajları, görülmeye ve gezilmeyi hak ediyor. Hem tatilinizi yapıp hem de doğal güzellikleri görüp hem de sevdiklerinizle dilediğinizce eğlenebilirsiniz.

Çağlar

Yorum yapın