Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı

“Türkiye’de en iyi nerede tatil yapılır?” sorusu ile bu yazıya geldiyseniz, sizler için Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı’nı anlattık. Muğla’nın bu harika plajı, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor…

Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı

Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için birçoğumuz, tatil tercihini kıyı şeritlerinden yana kullanır. Eğer imkanlarınız müsaade ediyorsa, Türkiye’de belki de tatil yapılabilecek en güzel noktalardan biri Muğla… Şüphesiz ki ilin, Bodrum ilçesi de tatil konusunda size harika imkanlar sunuyor. Özellikle Yalı Çiftlik Halk Plajı, gidebileceğiniz en iyi denizlerden biri. Masmavi ve berrak bir denize sahip olan plaj, her yıl birçok kişinin tercih sebebi oluyor.

Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı’nda Mavi Bayrak Var Mı?

Denize giderken, en büyük beklentilerimiz içerisinde de gideceğimiz yerde Mavi Bayrak olup, olmadığı olabilir. Özellikle çocuklu ailelerin çok dikkatli olduğu bu noktada, “Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı’nda Mavi Bayrak Var Mı?” sorusu da pek çok kişi tarafından dile getiriliyor. İlk etapta plajın, halk plajı olması bir ön yargı oluşmasına yol açsa da bu konuda şüpheniz olmasın. Plaj’ın, Mavi Bayrak ödülü bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda geri kalmış olsa da son yıllarda ciddi gelişim gösterdi. İşte Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı’nın, Mavi Bayrak aldığı yıllar:

  • 2020
  • 2021
  • 2022

Yalıçiftlik Halk Plajı Giriş Ücretleri

Adı üzerinde halk plajı olduğu için, Yalıçiftlik Halk Plajı’na girerken, herhangi bir ücret alınmıyor. Ancak içeride şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz, bu konuda hizmet veren işletmeler mevcut. 30 ₺ civarında bir ücret ödeyerek, bu ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz.

Yalıçiftlik Halk Plajı Denizi Nasıl?

Plajın, çok ciddi problemleri yok. Hatta burayı ünlü yapan şey de tamamen berrak bir denize sahip olması. Masmavi sular içerisinde harika bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var. Eğer yüzmeyi pek bilmiyorsanız, plaja gitmeden önce bir hava durumuna bakmanızı öneririz. Çünkü deniz içerisinde zaman zaman dalgalar oluşabiliyor. Bu durum da sizi zorlayabilir.

Öte yandan denizin içinde kumun çok nadir olduğunu da sözlerimiz arasına ekleyebiliriz. Genellikle zeminin çakıl taşlarından oluşması plajın, bazen eleştiri oklarının hedefi olmasına yol açıyor.

Yalıçiftlik Halk Plajı Çocuklar İçin Uygun mu?

Az önce de bahsettiğimiz gibi denizin içerisinde çakıl taşları mevcut. Bu yüzden yanınızda eğer küçük çocuklarınız varsa, bu durum ufak tefek yaralanmalara yol açabilir. Eğer yanınızda küçük çocuklarınız varsa belki de başka bir plaj seçmeniz, sizin için daha uygun bir tercih olabilir.

Bodrum yalı çiftlik halk plajının suyu çok temiz
Bodrum yalı çiftlik halk plajının suyu çok temiz

Yalıçiftlik Halk Plajı Olanakları

Yalıçiftlik Halk Plajı, bir halk plajı olduğu için maalesef ki burada imkanlar kısıtlı. Çocuklar için bir, çocuk parkı mevcut. Ayrıca; duş, WC ve soyunma kabini de bulunuyor.

Yalıçiftlik Halk Plajı Aktiviteleri

Yine az önce belirttiğimiz gibi içeride yapabileceğiniz pek fazla aktivite bulunmuyor. İçeride sadece birkaç yiyecek-içecek mekanı bulunuyor. Bunun dışında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok yer mevcut.

Yalıçiftlik Halk Plajı’na Nasıl Gidilir?

Plaja gitmek çok kolay! İster araç ister toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şahsi aracınız ile gidecekseniz, ilçe merkezine 15 km mesafede yer alıyor. Öte yandan toplu taşıma kullanmak isterseniz, bu konuda da ilçe merkezinden araçlar kalkıyor. Özellikle yaz aylarında bir hayli sık sefer gerçekleştiriliyor.

Yalıçiftlik’e Yakındaki Diğer Plajlar

Plajın çevresinde pek çok konaklayabileceğiniz lokasyon bulunuyor. Ancak çevre otellerde veya kalacağınız yerlerde de pek çok plaj bulunuyor. Bu yüzden farklı plajlara da bakmak isteyebilirsiniz.

Gümüşlük Sahili

Adeta Ege’nin incisi. Bodrum’a geldiyseniz, buraya da uğramanız lazım. Merkezden yaklaşık olarak 30 km mesafede. Şahsi aracınız dışında, toplu taşıma ile de gidebilirsiniz.

Özellikle bu bölge, çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Çünkü oldukça; sessiz, sakin ve sığ bir deniz olması, yüzme bilmeyenler tarafından bile tercih sebebi oluyor.

Sahilde, pek çok işletme mevcut. Fiyatlar; sahilden sahile değişkenlik gösterirken, ücretler de 150-250 ₺ arasında. Öte yandan akşam yemeği yiyebileceğiniz pek çok restoran da mevcut.

Akyarlar Plajı

Bodrum’un en güzel plajlarından birini tanıtıyoruz sizlere… Merkeze yaklaşık olarak 24 km mesafede olan Akyarlar Plajı’na ister özel araç isterseniz de toplu taşıma ile gidebilirsiniz.

Aileniz ve sevdikleriniz ile harika vakit geçirebileceğiniz bu plajın denizi, tamamen kumla kaplı.

Bu arada plaja girerken, herhangi bir ücret alınmıyor. Diğer plajların aksine şezlong ve şemsiye için de ücret ödemiyorsunuz. Bu yüzden Akyarlar Plajı, bölgenin en çok tercih edilen yerlerinden biri.

Karaincir Plajı

Merkeze 25 km mesafede yer alan bu plaja, istediğiniz şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Adeta bir cennet olan Karaincir Plajı, altın sarısı kumlara sahip olan nadir plajlardan biri. Pek çok kişinin bilmediği bu plaj, kolay kolay da derinleşmiyor.

Plaja girerken, bir ücret ödemiyorsunuz. Fakat şezlong ve şemsiye için 75 ₺ gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor.

Mazı Koyu Plajı

Eğer deniz veya işletmelere ait sahilleri sevmiyorsanız, size ait özel bir alanda olmak istiyorsanız, daha doğrusu tatillerde koyları tercih ediyorsanız Mazı Koyu da bulunmaz bir cennet.

Merkeze 45 km mesafede olan Mazı Koyu Plajı, doğanın içerisinde yer alıyor. Buraya toplu taşıma ile gidilmezken, denizin çok kolay bir şekilde derinleştiğini de söyleyelim. Bu yüzden yüzme ile pek aranız yoksa sizin için tehlikeli olabilir.

Öte yandan bölgenin bir koy olması ve içeride bir işletme olmamasından ötürü herhangi bir imkan yok. Yani; WC, duş ve soyunma kabini gibi noktalarda problem yaşayabilirsiniz. Yeme-içme, şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı da bir şekilde kendiniz temin etmelisiniz.

Bodrum yalı çiftlik halk plajı
Bodrum yalı çiftlik halk plajı

Torba Koyu

Az önce bir koyumuzdan bahsettik. Fakat maalesef ki buraya sadece özel araç ile gidebiliyordunuz. Şimdi ise imkanları müsaade etmeyenler için toplu taşıma ile de gidebileceğiniz bir yerden bahsedeceğiz: Torba Koyu.

Merkezden çok rahat ile toplu taşıma ile gidebileceğiniz bir koy. İçeriye girerken, herhangi bir ücret alınmıyor. Aynı zamanda; şezlong, şemsiye ve duş gibi imkanlar da koyun içerisinde mevcut.

Denizle ilgili sizlere söylememiz gereken birkaç detay daha var. İçeride çok fazla çakıl ve kum var. Bu yüzden nereye bastığınıza dair dikkatli olun! Bir koy olduğu için denizin de çok çabuk derinleştiğini belirtelim. Eğer Bodrum’da bir koy arıyorsanız, kesinlikle burayı deneyin!

Bu yazımızda Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı ve çevredeki mekanlardan bahsettik. Bodrum Yalı Çiftlik Halk Plajı, burada denemeniz gereken bir yer. Elbette, herkes için farklı plaj imkanları da mevcut. Bizim tavsiyemiz, eğer şartlarınız el veriyorsa burada gezebileceğiniz tüm plajlara gidip, hepsinin tadını çıkarmaya çalışın!

Çağlar

Yorum yapın