Büyükada Nizam Plajı

Birçoğunuz “İstanbul’da nerede denize girilir?” sorusunu merak edip aratmışsınızdır. İşte tertemiz denizi ile Büyükada Nizam Plajı!

Büyükada Nizam Plajı Sizi Çağırıyor!

Büyükada Nizam Plajı, İstanbul’un Adalar bölgesinde yer alan Marmara Denizi’ne bağlı bir plajdır. İstanbul’un o gürültülü, kalabalık şehir yapısına rağmen tertemiz, huzurlu bir atmosfere sahip olan plaj, günübirlik tatilcilerin aradığı bütün özellikleri bünyesinde toplar. Yaz sıcağında ve İstanbul gibi nemli bir coğrafyada iş stresinden ve kalabalıktan bunalıp da şehir dışına çıkmaya zaman ve imkan bulamayan vatandaşlar için birebir olan bu güzide plaj, sizi Ege ve Akdeniz sahillerinde gibi hissettirecek.

Nizam Plajı Özellikleri

Nizam Koyu’nda bulunan Nizam Plajı, Büyükada’nın en sakin plajlarından biridir. Fakat hafta sonu giderseniz biraz yoğun olabilir ve şezlong bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Şezlong bulamazsanız masa ve sandalyelerde de oturma seçeneğiniz bulunuyor. Beton bir zeminden oluşan plajda denizin dibi ise tamamen kumludur. Plaj bir tık küçük bir alana sahiptir ve suyu bazı zamanlar bulanıktır. Yine de plajın çevresi oldukça temizdir. Suyu pek sığ olmadığından yüzme bilmeyen vatandaşlar ve çocuklar için pek uygun değildir.

Nizam Plajı Olanakları

Plaj dar bir alana sahip olduğu için sınırlı sayıda şezlong, şemsiye ve masaları vardır. Ayrıca plajda soyunma kabini, tuvalet, duş ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletme bulunmaktadır. Plaja dışarıdan yiyecek içecek sokmak kesinlikle yasaktır.

Büyükada Nizam Plajı Ücretleri

Plaj ada yerlileri için tamamen ücretsizdir. Ada dışından gelen misafirler için ise giriş ücreti hafta içi 100 ₺, hafta sonu 120 ₺’dir. Bu ücretlere plajın tüm olanakları dahildir. Bu ücretler sezondan sezona değişiklik göstermektedir.

Büyükada Nizam plajı şezlongları
Büyükada Nizam plajı şezlongları

Büyükada Nizam Plajı Nasıl Gidilir

Nizam Plajı’na ulaşmak için ilk önce Büyükada’ya gelmeniz gerekmektedir. Büyükada’ya Bostancı, Kabataş, Kadıköy gibi iskelelerden düzenli olarak vapur ve deniz otobüsleri kalkmaktadır. Ayrıca Yalova ve sadece Pazar günleri olmak üzere İzmit’ten de ulaşım sağlanmaktadır. Adaya geldikten sonra 30 dakikalık bir yürüyüş ile plaja gelebilirsiniz. Dilerseniz adadaki elektrikli otobüslerden BA-2 numaralı toplu taşımaya binerek Nizam Camii durağında inebilirsiniz.

Büyükada Nizam Plajı Yorumları

Büyükada Nizam Plajı’na gitmek isteyen vatandaşlar, giden kişilerin yorumlarını oldukça merak etmektedir. Nizam Plajı’na yapılan yorumlar genel olarak olumlu. Çoğu vatandaş, plajın manzarasını ve denizi oldukça beğendiğini dile getiriyor. Tatil severlerin bir kısmı ise denizi pek temiz bulmadığını, dalgalı ve bulanık olduğunu ifade ediyor. Bu yorumlardan yola çıkarak gidip gitmemek tamamen size kalmış.

Büyükada Nizam plajı
Büyükada Nizam plajı

Büyükada’da Çok Sevilen Diğer Plajlar;

  • Büyükada Nakibey Plajı
  • Büyükada Yörükali Plajı
  • Beltur Büyükada Plajı
  • Eskibağ Halik Koyu Plajı

Büyükada Nakibey Plajı

40 yıllık bir aile işletmesi olan Nakibey Plajı’nın girişinde misafirleri “Damsız Girilmez” yazısı karşılıyor. Küçük bir kumsala sahip olan plajda bir iskele de bulunmakta. Büyükada iskelesinden yürüyerek 10 dakika içinde ulaşabildiğiniz plaj, aileniz ile keyifli vakit geçirebileceğiniz en güzel plajlardan biridir. Dilerseniz elektrikli toplu taşımalara binerek Nakibey Plajı durağında inebilirsiniz. İçeride minder, şezlong, şemsiye, tuvalet, duş, soyunma kabini gibi olanakların yanı sıra yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafeterya da mevcuttur. Plajın suyu oldukça sığdır ve yüzme bilmeyen vatandaşlar için son derece uygundur. Girişte hafta içi 140 ₺, hafta sonu 160 ₺’lik bir ücret ödeyerek tüm imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Büyükada Yörükali Plajı

Çocuklu aileler tarafından en favori mekan olan Yörükali Plajı, sunduğu olanaklarla birçok ailenin gönlünü fethetmiş durumda. Konaklama hizmeti de verilen bu plaja kesinlikle damsız girilmiyor. Çocuklar için oldukça fazla oyun alanı, kaydırak ve su platformu bulunan plajda çocuklarınız eğlenceli vakit geçirirken siz de gönül rahatlığı ile denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Tesiste şezlong, şemsiye, tuvalet, duş, soyunma kabini gibi birçok imkanın yanı sıra yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanız için işletmeler de bulunuyor. Ayrıca dışarıdan yiyecek içecek getirmek de serbesttir. Plajın kumlu bir sahil alanı mevcuttur ve denizi sığ ve dalgasızdır. Plaj aynı zamanda 2022 yılı itibariyle lüks çadır kampı hizmeti vermektedir. Plajın giriş ücreti hafta içi ve Cumartesi günleri 130 ₺, hafta sonu ve bayramlarda 160 ₺’dir. 0-7 yaş arası tüm çocuklar için ücretsiz olup, 7-12 yaş arası ise yarı yarıya indirimlidir.

Beltur Büyükada Plajı

Beltur’un işlettiği 500 kişilik bir kapasiteye sahip olan plaj, Bostancı ve Kartal iskelelerinden kalkan ücretsiz tekne servisi ile gönülleri fethediyor. Mükemmel bir görselliğe sahip olan bu plaj, sizi Maldivler’de hissettirecek. Bir iskelenin üzerinde konumlanmış şezlong ve şemsiyeye sahip olan plajın oldukça uygun fiyatlı bir kafeteryası da vardır. Denizi oldukça sığ ve kumlu bir yapıya sahip olan plajda tuvalet, duş, soyunma kabini gibi olanaklar vardır. Denizin suyu masmavi ve berraktır. Plajın giriş ücreti hafta içi 100 ₺, hafta sonu 130 ₺’dir. 0-7 yaş arası çocuklar ücretsiz girebilmekte ve 7-12 yaş arası çocuklar için yarı yarıya bir ücretlendirme yapılmaktadır.

Eskibağ Halik Koyu Plajı

Adadaki en uygun fiyatlı plajlardan biri olan Eskibağ Halik Koyu Plajı, aynı zamanda adanın en uzun plajıdır. Pazar günleri bile yer bulabildiğiniz bu plajın çevresinde kamp ve piknik alanları da bulunmaktadır. Plajda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kır gazinosu ve kafeterya gibi işletmeler bulunmaktadır. Adanın en uzak konumunda bulunan bu plaja ulaşım adadan kalkan BA-3 otobüsü ile rahatlıkla sağlanmaktadır. Plaj aynı zamanda bir iskeleye de sahiptir. Denizi oldukça temiz olan bu plajın arkasında yemyeşil bir tabiat vardır. Plaja hafta içi ve Cumartesi günleri 100 ₺, hafta sonu ise 130 ₺ ödeyerek giriş yapabilirsiniz. 0-7 yaş arası çocuklar için tamamen ücretsiz olup, 7 yaş ve üzeri tüm çocuklar için tam ücret alınmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Büyükada Nizam Plajı’nın yanı sıra adadaki diğer plajları da tanıttık. Şehir hayatından uzaklaşıp mis gibi bir ada havası almak istiyorsanız bu önerilerimize bir göz atabilirsiniz.

Çağlar

Yorum yapın