Çayağzı Plajı

İlginç tatil fikirleri arıyorsanız Çayağzı Plajı, size göre olabilir. Düzce’de yer alan bu plaj, herkes tarafından bilinmese de kafa dinlemek ve yorgunluğunuzu atmak için size bir fırsat sunuyor!

Çayağzı Plajı Sizi Çağırıyor

“Yaz tatili denince akla ilk gelen yerler neresi?” diye sorsak muhtemelen birçoğunuzun vereceği cevap aşağı yukarı aynı olacaktır diye tahmin ediyoruz. Elbette Ege ve Akdeniz kıyıları hepimizin aklına geliyor. Fakat bugün sizlere farklı bir önerimiz olacak. Yazımıza geçmeden önce ön yargılı yaklaşmamanızı tavsiye ederiz. Düzce şehri, ilk bakışta tatil yapmak için uygun bir yer gibi gözükmese de aslında gerçekler öyle değil.

Eğer kafa dinlemek ve biraz sakinlik arıyorsak, buradaki plajlar bizim için iyi bir alternatif olabilir. Herkesin tercih etmemesi sayesinde biraz da farklılık yaratmak için bu yazımızda Çayağzı Plajı hakkında bilgi vereceğiz.

Çayağzı Plajı’na Nasıl Gidilir?

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan Çayağzı Plajı, ilçe merkezine yaklaşık olarak 13 km’lik bir mesafede yer alıyor. Bunun yanında özel aracınızın yanı sıra ilçe merkezinden toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çayağzı Plajı’nın Denizi Nasıl?

Genellikle bu plaj, bu bölge halkı tarafından tercih edilirken, çevre illerden gelenler de mevcut. Bunların yanı sıra denizin bir hayli temiz ve berrak olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra plajın geniş olması sayesinde rahat rahat kafa dinleyebilirsiniz. Bu arada merak edenler için denizin dibinde çakıl olmadığını tamamen kumlarla kaplı olduğunu söyleyelim.

Çayağzı plajının suyu çok temiz
Çayağzı plajının suyu çok temiz

Çayağzı Plajı Kalabalık Mı?

Evet, bu plaja kafa dinlemek için geldiğinizi söyledik. Fakat bu konuda ufak bir uyarımız olacak. Bu bölgede yaşayanların yanı sıra çevre illerden hafta sonu kaçamağı yapmak için gelenler de plaja eklendiğinde bir hayli kalabalık oluyor. Bu yüzden sessiz ve sakin bir plaj arıyorsanız, Çayağzı Plajı’nı hafta içi tercih etmeniz sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

Çayağzı Plajı Olanakları

Çayağzı’nda ayrıca temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir işletme bulunmadığını da sözlerimiz arasına ekleyelim. Öte yandan şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız da bu konuda bir hizmet mevcut değil. Zaten Çayağzı Plajı, bir halk plajı olduğu için içeriye girişlerde de herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Çayağzı Plajı’nda Kamp Yapılır Mı?

Çayağzı Plajı’nda vakit geçirdikten sonra keyifle yapabileceğiniz aktivitelerden biri de kamp yapmak olacak. Plaja çok yakın bölgelerde çadır kurabileceğiniz işletmeler mevcut.

Çayağzı Plajı’nda Balık Tutulur Mu?

Çayağzı’na gittiyseniz ve plaja yakın bir yerlerde yapacak aktivite arıyorsanız kesinlikle balık tutmalısınız. Plaj çevresinde bu konuda rahatlıkla balık tutabileceğiniz yerler mevcut.

Çayağzı plajı
Çayağzı plajı

Düzce’deki Diğer Plajlar

Düzce’de denize girebileceğiniz farklı plajlar da mevcut. Bu plajlardan bazılarının Mavi Bayrak ödülüne sahip olduğunu belirtmekte de fayda var.

  • Ceneviz Kalesi Plajı
  • Kalkın Plajı
  • Çuhallı Plajı

Ceneviz Kalesi Plajı

Ceneviz Kalesi Plajı, Akçakoca’da yer alan plajlardan biridir. İlçe merkezine 3 km mesafede olan bu plaja kendi aracınız ve toplu taşıma ile gidebilirsiniz. Öte yandan Ceneviz Kalesi Plajı, bölgedeki nadir Mavi Bayrak’lı plajlardan birdir.

Denizin çok temiz ve berrak olmasından dolayı çok fazla tercih edilen mekanlardan biridir. Plajın bir bölümünde, “Siyah inci” adı verilen kumlar yer almaktadır. Turistler tarafından tercih edilmektedir. Denizi tertemiz ve oldukça berraktır. Plaj bölümü siyah inci diye adlandırılan bir kum türünden oluşmaktadır.

Plajın içerisinde yeme ve içme konusunda hizmet veren işletmeler de yer alıyor. WC, duş gibi hizmetlerinin de olduğunu söyleyelim. Tam bir yeşillik harikası olan plajda, pek çok ağaç türü de bulunuyor. Bunların dışında plaja girişte ücret alınmıyor.

Ceneviz Kalesi Plajı’ndaki en önemli eksiklerden biri şezlong ve şemsiye. Bu yüzden bu ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor.

Kalkın Plajı

Kalkın Plajı, Akçakoca’ya bağlı Kalkın Köyü’nde yer alıyor. İlçe merkezine 9 km mesafede olan bu plaja, özel aracınız ile gelebilirsiniz.

Bu plajın, genellikle aileler tarafından tercih edildiğini de söyleyelim. Yeşil ve mavinin buluştuğu Kalkın Plajı, tertemiz sulara sahip. Bunların yanında denizin sığ olması ve dalgaların çok nadir görülmesi sayesinde kolaylıkla burada yüzebilirsiniz.

Öte yandan burada; duş, WC ve soyunma kabinlerinin yanı sıra şezlong ve şemsiye de kiralayabileceğinizi de belirtelim. Plaja girerken ücret alınmazken, şezlong ve şemsiye için de 20-30 TL arasında bir ücret alınıyor. Bu fiyat, genellikle yoğunluğa göre değişiyor.

Çuhallı Plajı

Akçakoca’daki harika plajlardan biri de Çuhallı Plajı. Ayazlı Mahallesi’nde yer alan plaj, ilçe merkezine 2 km uzaklıkta. Dilerseniz şahsi aracınız dilerseniz de toplu taşıma ile gidebilirsiniz.

Çuhallı Plajı, ilçedeki Mavi Bayrak‘lı iki plajdan biridir. 2017 yılında bu ödüle layık görülen Çuhallı Plajı, 1 km’lik bir kumsala sahip. Denizin temiz olması ve siyah inci denen kumlara sahip olan plajda, üzerinizdeki kumlar genelde yapışmaz ve kolaylıkla dökülüyor.

Plajın içinde olmasa da çevrede yiyecek ve içecek konusunda hizmet veren yerler mevcut. Plaj, halk plajı olduğu için içeriye girişlerde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bunun yanında şezlong ve şemsiye için de 20 ₺ gibi bir rakam ödemeniz lazım.

Bu arada plajda, plaj voleybolu oynayabileceğiniz bir alan da mevcut.

Bu yazımızda Çayağzı Plajı‘ndan bahsettik. Düzce’de bu plaj dışında da harika yerler mevcut. Hafta sonu kaçamağı dışında tatil yapabileceğiniz yerler mevcut. Bizce burası bir şans verilmeyi hak ediyor.

Çağlar

Yorum yapın