Demre Plajı

Antalya’da tatil yapabileceğiniz pek çok yer var, aynı zamanda bilmediğiniz yerlerde, Demre Plajı ve Demre Plajları onların başında geliyor. Ülkemizin bu harika bölgesini ve sunduğu tatil fırsatlarını inceleyip, sizler için derledik:

Demre Plajı Sizi Çağırıyor!

Tatil denince akla ilk sıralarda gelen şehirlerden biri de şüphesiz ki Antalya. Burada bildiğimiz pek çok yer var. Peki ya bilmediklerimiz? Henüz herkes tarafından keşfedilmemiş cennet plajlar… Bugünkü yazımızda Antalya’nın, Demre ilçesindeyiz. Demre Plajlarını sizler için inceledik. Eğer tatilinizi nerede yapacağınız konusunda kafanız bulanıksa ya da soru işaretlerine sahipseniz büyük ihtimalle bu yazıdan sonra fikirleriniz değişecek. Çünkü Türkiye’nin harika noktalarından birini ele aldık. Tatil planlarınızı yapmadan önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Demre Plajları Nasıl?

Plajları tanıtmaya geçmeden önce Demre’nin küçük bir ilçe olduğunu hatırlatalım. Bu yüzden bahsedeceğimiz plajlar arasında çok bir mesafe yok. Eğer bu bölgede konaklayacaksınız ve imkanlarınız da müsaade ediyorsa kesinlikle çevredeki plajları denemenizi öneririz. Böylece doğa harikası bu bölgeyi gezebilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz. O zaman lafı fazla dolandırmadan plajların tanıtımına geçelim…

  • Taşdibi Plajı
  • Sülüklü Plajı
  • Çayağzı Plajı
  • Beymelek Sahili
  • Çağıllı Plajı

Taşdibi Plaj

İlçenin tam kalbinde Büyükkum Mahallesi’nin sahilinde bulunan Taşdibi Plajı, en sevilen ve en yoğun olan plajlardan biri. Merkeze çok yakın bir mesafede olması sayesinde zaman zaman insanlar tarafından yürüyerek de gidilebiliyor. Özel araç ve taksi seçenekleri dışında toplu taşıma ile çok kısa bir süre içerisine ulaşabilirsiniz.

Plajın, denizine gelecek olursak kum ve çakılın birleştiği karışık bir plaj. Adını da zaten buradan almış. Biraz kolay derinleştiğini söylemekte fayda var. Keza bu sebepten dolayı da bazı vatandaşlar kayalıklardan deniz giriş yapabiliyor.

İçeride temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz; duş, WC ve giyinme kabini yer alıyor. Yeme ve içme için özel bir işletme de yer alırken, plaja girişte bir ücret istenmiyor. Şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız da 25 ödemeniz yeterli olacaktır.

Demre plajı giriş ücreti
Demre plajı giriş ücreti

Sülüklü Plajı

Sülüklü Plajı, ilçe merkezine 4 km mesafede yer alıyor. Şahsi aracın yanı sıra taksi veya Büyükkum dolmuşlarıyla da plaja giriş yapabilirsiniz. Biraz rüzgara sahip olması. Bu sebepten ötürü de zaman zaman dalgalar meydana gelebiliyor. Bu yüzden fazla yüzme bilmiyorsanız iki seçeneğiniz var. İlki, başka bir plaja gitmek. İkincisi ise hava durumunu takip edip, planlarınızı buna göre oluşturmak olacaktır.

Bu arada denizin bir bölümünde caretta carettaları görebilirsiniz. Öte yandan içeride hizmet veren büfe ve restaurant mevcut. Duş, WC ve soyunma ihtiyaçalrınızı da burada giderebilirsiniz.

Plaja girerken, herhangi bir ücret talep edilmiyor. Şemsiye ve şezlong kiralama ücreti ise 25.

Çayağzı Plajı

Karabucak Köyü’ndeki bu harika sahil, ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunuyor. Özel aracınız dışında taksi ya da Karabucak dolmuşları da plaja ulaşabilmeniz adına sizlere bir alternatif olabilir.

Denizin özelliklerine gelecek olursak. 1 km’lik bir sahilden bahsediyoruz. Denizin kolay derinleştiği bölgeler var. Fakat aileniz ile geliyorsanız ya da yüzmeyi çok bilmiyorsanız kolay kolay derinleşmeyen sığ yerlerden de denize giriş yapabilirsiniz. Ayrıca burada da bolca caretta carettaya rastlayabilirsiniz. Bu canlıların, birçoğunun yuvası da burada yer alıyor.

Bu arada belirtmekte fayda var, girişler ücretsiz. Ancak şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz veya yiyip, içebileceğiniz bir işletme mevcut. Bu yüzden burası genelde pek fazla tercih edilmiyor. Daha doğru bir dille açıklayacak olursak genellikle çevre halkı ve günübirlikçiler tarafından ziyaret ediliyor.

Eğer bir doğa tutkunuysanız da burası tam size göre. Çünkü ücretsiz bir kamp alanı mevcut. Hava durumunu takip edip, burada harika bir zaman geçirebilirsiniz.

Beymelek Sahili

İlçe merkezine en yakın plajlardan biri de Beymelek Sahili. Merkeze çok yakın olmasından dolayı genelde girişler yürüyerek yapılıyor. Öte yandan tercihinize bağlı olarak özel araç ve taksi de kullanabilirsiniz.

18 km’lik upuzun bir plajdan bahsediyoruz. Fakat içeride bir işletme yok. Genellikle kumsaldan oluştuğunu da sözlerimiz arasına ekleyelim. Deniz, çok fazla tercih edilmiyor. Bunun en büyük sebebi ise denizin, çabucak derinleşmesi. Ücretsiz bir şekilde buraya gidebilirsiniz.

Genelde buraya gelecek olanlar, çok fazla denize girmiyor. İçeride bir işletme olmadığı için girişler ücretsiz. Çoğunlukla aileler ve arkadaş grupları tarafından burada piknik yapılıyor. Eğer keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Beymelek Sahili’ne de bir şans verebilirsiniz.

Demre plajı
Demre plajı

Çağıllı Plajı

İlçeye en uzak plajlardan biri olabilir. Çağıllı Plajı, merkeze 8 km uzaklıkta, özel aracınızın yanı sıra Kapaklı minibüsleri ile de plaja kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Burası tam bir aile plajı. Eğer giderseniz, ne demek istediğimizi tam olarak anlayacaksınız. Yeşillerine arasında adeta bir doğa harikası. Sahil şeride tamamen kumlardan oluşuyor. Denize ilk girdiğiniz taşlık alan ile karşılaşabilirsiniz. Bu konunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Çünkü ilerledikçe fark edeceksiniz bu çakıllar kendini kumlara bırakacak.

Plajın çevresinde birkaç tane işletme var. Kolaylıkla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca; duş, WC ve soyunma kabini hizmeti de var.

Plaja girerken, sizden herhangi bir ücret alınmıyor. Şezlong ücretleri ise 30.

Demre bölgesinde sadece bu plajlar yok. Eğlenmek istiyorsanız da birkaç beach bulunuyor. Sizler için onları listeledik:

  • Şeytan Beach (Giriş ücreti: 50)
  • Andriake Beach (Giriş ücreti: 60)

Bu yazımızda Demre bölgesini inceledik, Demre plajlarını anlattık. Genellikle bu bölgenin keşfedilmemiş olması, kalabalıktan uzak olması bir tercih sebebi olabilir. Özellikle kalabalık ve gürültüden uzaklaşmak istiyorsanız burası tam size göre. Demre plajlarında huzur bulabilir ve sevdiklerinizle unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz diyerek yazımızın sonuna geliyoruz.

Çağlar

Yorum yapın