Didim 3. Koy Plajı

Aydın’ın Didim ilçesinin Didim 3. Koy Plajı, pek çoğumuz için bulunmaz bir fırsat. Fakat son dönemde artan kalabalıklarla birlikte herkes tarafından tercih edilen bir plaj oldu. Bu yazımızda Didim’de bulunan 3. Koy Plajı’nı detaylarıyla inceledik.

Didim 3. Koy Plajı Sizi Çağırıyor!

Eğer tatile gittiniz ve tertemiz denizi olan bir yer arıyorsunuz… O zaman şu anda doğru yerdesiniz. Aileniz ve sevdikleriniz ile harika vakit geçirebileceğiniz bir yer, Didim 3. Koy Plajı. Elbette plajın, artık herkes tarafından biliniyor olması yaz sezonunda aşırı kalabalığa yol açabiliyor. Yine de her şeye rağmen tatil yapmak için bulunmaz bir yer. Zaten Aydın ilini ve tatil bölgelerini çok fazla tanıtmaya gerek yok. O zaman pek fazla uzatmadan yazımıza geçelim…

Didim 3. Koy Plajı’na Nasıl Gidilir?

Bu plaja ulaşım çok basit. Altınkum’dan isterseniz aracınız, isterseniz de toplu taşıma ile gelebilirsiniz. Yoğunluğa göre maksimum 5-10 dakika içinde plajda olacaksınız. Öte yandan yürüyüş yapmayı da seviyor olabilirsiniz. “Didim 3. Koy Plajı’na yürüyerek gidilir mi?” sorusunun cevabı da evet olacaktır. Maksimum 15 dakika içerisinde ilçe merkezinden plaja ulaşabilirsiniz.

Didim 3. Koy Plajı Temiz Mi?

Denize giderken, aradığımız en özelliklerden bir tanesi de denizin temiz olup, olmadığıdır. Didim 3. Koy Plajı, bu konuda sizin için gayet uygun. Yapılan testlerden başarıyla geçen Didim 3. Koy Plajı, Mavi Bayraklı ödüllü bir plajdır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile hiç çekinmeden bu plajı tercih edebilirsiniz.

Didim 3. Koy Plajı Yapılacak Aktiviteler

Bulunduğu lokasyon sayesinde bu bölge size harika fırsatlar sunuyor. Çeşitli restoran ve kafenin yanı sıra pek çok aktivite de bulunuyor. Su sporları yapabileceğiniz yerler iskelede bir dalış merkezi de mevcut. Öte yandan hemen yanında doyasıya vakit geçirebileceğiniz bir beach de mevcut.

Didim 3 Koy plajı giriş ücreti
Didim 3 Koy plajı giriş ücreti

Didim 3. Koy Plajı’na Giriş Ücretli Mi?

Didim 3. Koy Plajı’na giriş yaparken, sizden herhangi bir ücret alınmaz. Fakat şezlong ve şemsiye kiralamak için ufak bir bedel ödemeniz gerekiyor. Bunun için de sizden istenecek ücret 50.

Didim 3. Koy Plajı Olanakları

Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye dışında birkaç olanak daha bulunuyor. Plajda cankurtaran da mevcut. Öte yandan ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz; şezlong, soyunma kabini ve WC de yer alıyor. Eğer mekâna şahsi aracınız ile gelecekseniz de bu konuda otopark hizmetinin de sunulduğu biliniyor.

Didim 3. Koy Plajı’nın Denizi Nasıl?

Belki de bu plajı güzel yapan şey tertemiz denizi olabilir. Mavi Bayrak’lı bir plaj olduğunu zaten sözlerimizin arasına eklemiştik. Ayrıca gideceğimiz denizle ilgili olarak merak edilen şeylerden bir tanesi de “Didim 3. Koy Plajı kumlu mu?” sorusu olabilir. Evet, bu konuda da hiç şüpheniz olmasın. Sahilin tamamı kumlarla kaplı. Ayrıca Didim’deki pek çok deniz gibi burada da denizin içi kumla dolu.

Didim 3. Koy Plajı Konaklama

Günübirlik geldiniz, çok beğendiniz. Başka bir ihtimalle bu denizi çok beğenip, burada uzun soluklu bir tatil yapmak istiyorsunuz. En merak edilen sorulardan bir tanesi de “Didim 3. Koy Plajı’nda konaklanacak yer var mı?” oluyor. Evet, plaj çevresinde 5 otel bulunuyor. Bu konuda internetten veya direkt olarak oteli arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Yaz sezonunda aşırı yoğunluk oluştuğu için rezervasyonlarınızı önceden yapmanızda fayda var.

Didim 3 Koy plajı
Didim 3 Koy plajı

Didim’de Denize Girilecek Yerler

3 Koy Plajı’nı anlattık, şimdi çevredeki plajlara da bakalım.

  • Altınkum Plajı
  • Akvaryum Koyu
  • Cennet Koyu
  • Sarıkum Plajı

Altınkum Plajı

Bölgenin en çok tercih edilen plajıdır. Altın sarısı kumlarıyla her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. Özellikle tertemiz bir denize sahip olması sayesinde ve Mavi Bayrak ödülünü alması sebebiyle dikkatleri üzerine çeker.

İçeride vakit geçirebileceğiniz pek çok işletme mevcut. Ayrıca Didim’de konaklamak istiyorsanız da etrafında pek çok otel bulunmaktadır. Bir halk plajı olduğu için içeriye girilirken, herhangi bir ücret alınmaz. Şemsiye ve şezlong için de 50 civarında bir ücret alınır.

Bu arada belirtmekte fayda olduğunu düşündük. WC, duş ve soyunma kabini için devlet herhangi bir hizmet sunmamış. Hal böyle olunca devreye özel işletmeler girmiş. Bunun için de sizden ücret talep edilmektedir. Eğer buraya giderseniz, aklınızda bulunsun!

Bölgeye ulaşım için de Didim merkezden kalkan otobüsler ile 15-20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akvaryum Koyu

Adı üzerinde balıkların yer aldığı bir koy. Berrak ve masmavi deniz içerisinde deniz canlılarını görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye turlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan toplu taşıma ile de ulaşım bulunmamaktadır. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız, koya 15 dakikalık bir mesafe kala yürümeniz gerekmektedir. Bu yüzden özel aracınızın dışında turlarla buraya gitmek tercih sebebi olabilir.

Öte yandan kıyıya yakın yerlerde çok fazla yosun mevcut. Bu yüzden genelde insanlar açıktan yüzüyor. Ayrıca deniz, çok çabuk derinleştiği için genellikle çocuklu aileler tarafından burası pek tercih edilmez.

Cennet Koyu

İsminin de anlaşılacağı üzerine Cennet gibi bir koy! Doğanın içerisinde, yeşilliğin kalbinde masmavi bir denizden bahsediyoruz. Buraya gidecekseniz özellikle günün ilk saatlerinde bomboş olduğunu söyleyebiliriz.

Mekân çevresinde herhangi bir işletme yok. Bu yüzden kişisel ihtiyaçlarınızı dışarıdan temin etmelisiniz. Bunların dışında toplu taşıma ve araç ile gitseniz de 10-15 dakikalık bir yürüme mesafeniz olacaktır. Planlarınızı yapmadan önce bu bilgiyi de göz önünde bulundurun deriz.

Sarıkum Plajı

Didim’de adını, özelliklerinden alan bir plaj daha: Sarıkum Plajı. Sarı renkli kumlardan oluşan bu plaj, tam bir yeşilliğin içerisinde. Doğa yürüyüşü yapıp, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca eğer kamp yapmayı da seviyorsanız burası tam size göre olacaktır.

Öte yandan akşam saatlerinde dalgaların arttığını da söyleyelim. Bu yüzden denize girerken, dikkatli olun. Denizin bir diğer özelliği ise ilk girişte çakıllara sahip olması…

Bu yazımızda Didim 3. Koy Plajı’nı ve özelliklerini anlattık. Elbette, çevrede denize girebileceğiniz pek çok plaj var. Tercih yapmak size kalmış. Fakat Didim, kesinlikle gezip, görmeniz gereken bir tatil cenneti!

Çağlar

Yorum yapın