Duba Plajı

Balıkesir, deniz turizmi konusunda artık Türkiye’de zirveye oynuyor: Duba Plajı da bölgenin en iyilerinden. Eğer, “Ayvalık’ta denize nerede girerim?” diye düşünüyorsanız, çok fazla arama yapmanıza gerek yok.

Duba Plajı Sizi Çağırıyor!

Duba Plajı, Balıkesir iliminiz Ayvalık ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine araç ile yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta olan görülmeye değer plajlarımızdan bir tanesidir. Duba Plajı, aynı zamanda Belediye plajı olarak da bilinmektedir.

Ayvalık’ın çevresi, merkezi kesinlikle görülmeye değer doğal ve kültürel güzelliklerle kaplı… Merkezinde bulunan taş sokakları, kiliseden camiiye dönüştürülmüş tarihi yapıları, merkezinde Osmanlı – Rum kültürlerinin detayları bizleri Ayvalık’a girişte selamlıyor.

Ayvalık’ın tatil için biçilmez kaftan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her yıl bünyesinde yüz binlerce turisti ağırlayan Ayvalık’ta tatil için gidilebilecek yerlerden birisi olan Duba Plajı’nı bu yazımda ele alacağım. Duba Plajı’nın bütün merak edilen yönleriyle sizlere ulaşmayı hedefliyorum.
Yani, bu yazıda ne var? Diye soracak olursanız bu yazıda:

Duba Plajı Nerede?

Duba Plajı, Balıkesir ili ve tam olarak Ayvalık-Cunda Adası’nı birbirine bağlayan bölümde bulunan mavi bayraklı bir belediye plajımızdır. Balıkesir Belediye Plajı olduğundan giriş ücretsizdir. Duba Plajı’nın işletmesi belediye tarafından yapılmaktadır. Duba plajında şemsiye ve şezlong hizmetinin yanı sıra kafeteryalar da mevcuttur. Bölge rüzgâr aldığı için kafeteryalar tercih edilip serinlemek isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Duba Plajı, Ayvalık şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Duba Plajı’na toplu taşıma, minibüs, taksi imkânı mevcuttur. Bir diğer alternatif olarak Duba Plajı’na yürüme mesafesi kısa olduğundan gelen tatilciler yürüyüşü de tercih edebilir. Plaj, 100 metre boyunda 10 metre genişliğinde kumsala sahiptir. Suyu temiz, berraktır. Plajın zemini kumludur. Kumsalda denize girildiği zaman az bir yürüme mesafesinde taşlar bulunmaktadır. Taşların küçük oluşu yorum yapanlar tarafından rahatsız etmediğini belirtiyor.  Duba Plajı, yüzme bilmeyen ve çocuklu ailelerin tercihleri arasındaki plajlarımızdan biridir.

Duba Plajı’na Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Duba Belediye Plajı’na ulaşım çok kolaylıkla sağlanmaktadır. Öncelikle Ayvalık merkezi ile Cunda Adası hattının üzerinde bulunan yol üzerinden kolaylıkla plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, bu hat üzerinden Cunda Adası’na sefer yapan minibüslere binmektir. Bu araçlar, sizi doğrudan plaja götürecektir.

Duba plajı özellikleri ve fiyatları nelerdir
Duba plajı özellikleri ve fiyatları nelerdir

Duba Plajı Temiz Mi?

Pek çoğumuz yapacağı tatil öncesinde gideceği yerler için birtakım araştırmalarda bulunur. Genelde plajlar ile ilgili çok fazla bilgiye rastlamayız. Ancak Duba Plajı’na hiç tereddüt etmeden giriş yapabilirsiniz. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Mavi Bayrak’a sahip olan Duba, temizliği ile ön plana çıkıyor. Peki, Mavi Bayrak ne işe yarıyor… Mavi Bayrak, bakanlık tarafından temizlik konusunda yapılan birçok testin ardından geçer not almayı başaran plajlara verilen bir uygulamadır. Eğer gideceğiniz plajlarda Mavi Bayrak bulunuyorsa, bu bölgenin temizliğinden şüphe etmenize hiç gerek yok.

Duba Plajı Giriş Ücretleri

Duba Plajı, belediyeye bağlıdır. Bu yüzden de plaja girerken, sizden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Yoğunluk sebebiyle şemsiye ve şezlonglarınızı yanınızda getirme imkanınız varsa bu şekilde getirmeniz tavsiye edilir.

Duba Plajı’nın özellikleri

Ayvalık’ta yer alan bu plaj, genel hatlarıyla denizi sakin olarak bilinir. Tabii ki hava şartları da zaman zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden de dikkatli olmakta fayda var. Özellikle rüzgârın arttığı günlerde dalga boylarının uzadığı gözlemlendi. Bu şartlar doğrultusunda siz yine de tatil planlarınızı yapmadan önce hava durumunu kontrol edin. Özellikle çocuklu ailelerin bu durum karşısında tedbirli davranmalarında fayda var.

Öte yandan plajın uzunluğu çevredekilere göre biraz kısa. Hafta sonu oluşabilecek yoğunluk doğrultusunda hafta içi gitmek bir tercih sebebi olabilir. Duba Adası, 100m’lik bir uzunluğa sahip.

Tamamen kumsaldan oluşması ve hiç çakıl olmaması, özellikle tatilciler tarafından bir hayli sevilen bir bölge olmasına yol açıyor.

Plajın tek dezavantajı ise içindeki tesislerin yeterliliği olabilir. Tam olarak beklentileri karşılamaması nedeniyle hazırlıklarınızı önceden yapmanızda fayda var. Özellikle yiyecek-içecekleri, araç ve gereçlerinizi temin ederek, tam teşekküllü bir şekilde plaja giderseniz bir hayli keyif alacağınız da bir gerçek.

Duba plajı
Duba plajı

Ayvalık’ta denize nerede girilir?

Ayvalık, hepinizin bildiği üzere adeta bir tatil köyü. Her yıl 100 binden fazla ziyaretçi, tatilini Balıkesir’in bu harika merkezinde gerçekleştiriyor. Yazımızda Duba Adası’nın sahip olduğu imkanları ve özelliklerini anlattık.

Elbette, Ayvalık’ta denize girilecek daha pek çok alan bulunuyor. Ayvalık’ta denize girebileceğiniz diğer plajlar ise şunlar;

 • Badavut Plajı
 • Sarımsaklı Plajı
 • Altınova Sahil
 • Patriça Koyu
 • Ortunç Koyu
 • Çataltepe Plajı
 • Paşa Koyu
 • Şirinket Plajı
 • 81 Kite Club
 • Güvercin Koyu
 • Gemiyatağı Koyu
 • Ören Halk Plajı,
 • Altınoluk Sahili
 • Güre Sahili
 • Pissa Plajı,
 • Killik Koyu
 • Zindancık Koyu
 • Hanımın Koyu
 • Hayıtlı Koyu
 • Ilıca

Bu yazımızda sizlere Duba Plajı’nı genel hatlarıyla tanıttık. Özellikle ücretsiz oluşu nedeniyle, tatilcilerin yanı sıra çevrede yaşayanlar tarafından sıkça ziyaret edilen bir tesis. Sizin de yolunuz Duba Plajı’na düşerse, aileniz veya sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir vakit geçirebileceğiniz plaj olarak ön plana çıkıyor.

Çağlar

Yorum yapın