Edirne Erikli Plajı

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne ve Edirne Erikli Plajı… Son dönemde tatilcilerin en çok tercih ettiği mekanlardan biri oldu. Özellikle masmavi ve tertemiz denizi ile her yaz sezonunda bünyesinde on binleri ağırlıyor!

Edirne Erikli Plajı Sizi Çağırıyor!

Edirne erikli plajı tepeden bakış
Edirne erikli plajı tepeden bakış

Türkiye’de tatil yapmak için Akdeniz ve Ege bölgeleri harika bir tercih olabilir. Ama dört bir yanı cennet vatanımızda tatil yapmak için tek yerler burası değil. Pek çok alternatifiniz bulunuyor. Bazen aradığını tatil yeri, sınırda olabilir! Yani bu yazımızda Edirne’ye konuk olacağız. Bu şehrimizin harika bir plajı bulunuyor…

Edirne Erikli Plajı, sahip olduğu özelliklerle bünyesinde harika bir tatil yapma imkânı sunuyor. İstanbul’a ve Avrupa’ya yakın olması sebebiyle bu bölgelerden kaçıp gelenler için harika fırsatlar da sunmakta. Kesinlikle hayatınızda bir farklılık yaratmak istiyorsanız Edirne Erikli Plajı, sizin için müthiş bir tercih olabilir.

Edirne Erikli Plajı Özellikleri

Edirne iline bağlı Keşan ilçesinde bulunan Erikli Plajı, ilçe merkezine yaklaşık olarak 38 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. 2,5 kilometre uzunluğundaki plaj, oldukça büyük ve ferahtır. Aracınızı rahatlıkla park edebileceğiniz bu plaja her yıl yerli ve yabancı turistler akın akın gelmektedir.

Plaj Mavi Bayrak statüsüne sahiptir ve denizi oldukça temiz ve berraktır. Plajın zemini ve denizin dibi incecik kumlarla kaplıdır. Denizi sığ ve az dalgalı olduğundan, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyen vatandaşlar için son derece uygun olan plaj, yaz aylarında kalabalık olmasına rağmen alanı çok büyük olduğu için bu kalabalık göze batmamaktadır.

Edirne Erikli Plajı Olanakları

Saros Körfezinde bulunan bu muhteşem plajın, vatandaşların huzuru ve rahatı için birçok olanağı bulunmaktadır. Plajın içerisinde ve çevresinde yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok kafe, restoran ve market yer almaktadır. Ayrıca plajın içinde küçük, şirin bir çay bahçesi vardır.

Tuvalet, duş, soyunma kabini gibi hizmetleri sağlayan bu plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz işletmeler de mevcuttur. Dilerseniz kendi malzemelerinizi getirerek piknik de yapabilirsiniz.

Havası tertemiz ve bol oksijenli olan bu harika plaja bir hafta sonu kaçamağı için gelebilir, şehir hayatının tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Edirne Erikli Plajı Ücretleri

Edirne erikli plajı
Edirne erikli plajı

Saros’un incisi Erikli Plajı, halk plajı olduğundan girişleri tamamen ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri ise işletmelere göre 15-25 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültür kokan Edirne’de başka muhteşem plajlar da bulunmaktadır. İşte Edirne’nin birbirinden güzel plajları…

  • Gökçetepe Plajı
  • Yayla Plajı
  • Mecidiye Plajı
  • Sultaniçe Plajı
  • Sazlıdere Plajı

Gökçetepe Plajı

Edirne il merkezine 140 kilometrelik bir mesafesi bulunan Gökçetepe Plajı, oldukça huzurlu, sessiz, sakin bir atmosfer sunmaktadır. Avrupa’dan çok sayıda ziyaretçi çeken bu plajın etrafında harika bir doğa manzarası vardır. Aileniz ve sevdiklerinizle bu plajda yapacağınız bir sürü aktivite bulabilirsiniz. Ayrıca şehir ve ilçe merkezinden bu bölgeye düzenli olarak otobüsler de kalkmaktadır.

Gökçetepe Plajı, eğlence ve sosyalleşme arayışında olan gençler için oldukça uygundur çünkü içerisinde pek çok eğlence mekânı barındırmaktadır. Genç arkadaş grupları, bu bölgeyi sıklıkla ziyaret etmektedir.

Gökçetepe Plajı, bir halk plajı olduğundan, her kesimden vatandaşlar için ücretsizdir ve istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Gökçetepe Plajı’nın Mavi Bayrak unvanı bulunduğundan, denizi ve plaj çevresi oldukça temiz ve düzenlidir. Arabanızı park edebileceğiniz alanların yanı sıra kamp ve piknik yapma imkânınız da bulunmaktadır.

Yayla Plajı

Saroz Körfezi’nde bulunan Yayla Plajı’nın en önemli özelliği kesinlikle kendi kendini temizleyebilmesidir. Mavi Bayrak ödülüne de sahip olan Yayla Plajı, şehir merkezinden 140 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Her yıl pek çok turistin tercih ettiği bir plaj olan Yayla Plajı, özellikle uygun fiyat garantisi sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

1.5 km’lik bir uzunluğa sahip olan plajda pek çok aktivite yapılır. Spor branşlarının yanı sıra müzikli eğlenceler de bulunuyor. Özellikle fotoğrafçıların çok tercih ettiği bir yerdir olduğunu da belirtebiliriz.

Bir halk plajı olan Yayla Plajı’nda şezlong ve şemsiye konusunda imkanların kısıtlı olduğunu da sözlerimiz arasına ekleyelim. Bu yüzden bu konuda ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda olabilir.

Son olarak plaja girişte herhangi bir ücret alınmadığını da belirtelim. Öte yandan plajın, 7 gün, 24 saat hizmet verdiğini de söyleyebiliriz.

Mecidiye Plajı

Mecidiye Plajı da şehir merkezine biraz uzak. Merkeze 120 km’lik bir mesafede olan plaja, şahsi aracınız veya özel otobüsler vasıtasıyla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Edirne’deki pek çok plaj gibi eğlenceli bir yerde bulunan Mecidiye Plajı’nda da spor ve müzik aktiviteleri gerçekleştiriliyor.

Bunların yanı sıra plaja giriş için herhangi bir ücret alınmıyor. Bunların dışında kafa dinlemek ve huzur bulmak için harika bir yer olduğunu da belirtelim.

Son olarak eğer gideceğiniz plajda, Mavi Bayrak olup, olmadığını merak ediyorsanız içiniz rahat olsun. Mecidiye Plajı, bu konuda ödüle sahip. Yani plajın Mavi Bayrak ödülü bulunuyor.

Sultaniçe Plajı

İl merkezine 150 kilometrelik bir mesafesi bulunan Sultaniçe Plajı, merkeze uzak olsa da görülmeye değer plajlardan bir tanesidir. Mavi Bayrak unvanı ile gönülleri fetheden plaj, temizliği ve suyunun berraklığı ile de her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Sultaniçe Plajı, sessiz, sakin bir atmosfere sahip olduğu gibi aynı zamanda uygun fiyatlı olmasından dolayı da vatandaşların favori mekanlarından biri olmuştur. 1.5 kilometrelik oldukça uzun bir sahil şeridi bulunan plajın zemini kum ve çakıl karışımıdır. Sığ ve dalgasız denizi ile çocuklar ve yüzme bilmeyen vatandaşlar için güvenli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Sultaniçe Plajı, istediğiniz har vakit gidebileceğiniz ücretsiz bir plajdır. Şahsi aracınızla gelecekseniz arabanızı park etmek için uygun alanlar bulunmaktadır. Şehir ve ilçe merkezinden de bu bölgeye sık sık otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Sazlıdere Plajı

Edirne’nin diğer plajlarına oranla şehir merkezine oldukça yakın olan Sazlıdere Plajı, sadece 20 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Plaja şahsi araç, minibüs ya da yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf çekimi için harika manzaralar sunan Sazlıdere Plajı, gençler ve fotoğrafçılar için sıklıkla tercih edilmektedir. Harika dış mekân çekimleri yapabileceğiniz bu plajı, düğün çekimleriniz için de kullanabilirsiniz.

Ayrıca plajın yakınlarında pek çok eğlence mekânı da bulunmaktadır. Mavi Bayrak almaya hak kazanmış bu plajın suyu masmavi, temiz ve berraktır.

Sazlıdere Plajı’nın girişi ise tüm tatil severler için ücretsizdir.

Eğer tüm haftanın stresini, şehrin gürültüsünü ve kalabalığını üzerinizden atıp küçük bir kaçamak yapmak isterseniz veya Ege ve Akdeniz için yeterli bütçeniz yoksa Edirne Erikli Plajı ve yukarıda önerdiğimiz plajları mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Çağlar

Yorum yapın