Gökçeada Plajları

Gökçeada plajları bu yıl ilk tercihiniz olmalı. Neden mi? Hemen açıklıyorum. Çanakkale, tertemiz denizi ile en çok ziyaretçi alan illerimizden biri, Gökçeada ise bölgenin en meşhur yeri. Eğer çok fazla eğlence aramıyor, ben sadece; deniz, kum ve güneş istiyorum diyorsanız, kesinlikle gitmelisiniz!

Gökçeada Plajları Yine İlk Tercih!

Gökçeada plajları isimleri ve fiyatları
Gökçeada plajları isimleri ve fiyatları

Tatil denince hepimizin aklına gelen ilk yerlerden bir tanesi Çanakkale’de yer alan Gökçeada plajları… Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Ege Denizi’nde güzel kıyılara ve berrak sulara sahiptir. Gökçeada, etkileyici gün batımı ve bol balık yemekleri ile de ünlüdür.

Kabatepe veya Çanakkale’den yaklaşık bir buçuk saatlik keyifli bir tekne yolculuğu, sizi Türk adalarının en büyüğü olan Gökçeada’daki Kuzu Limanı’na ulaştırır. Türkiye’nin en batı ucunda yer alan Gökçeada, çok sayıda kültürel varlığı ve çarpıcı doğal güzellikleri ile popüler bir turizm merkezidir.

Gökçeada tarih boyunca birçok millet ve kavmin hakimiyetinde kalmıştır. Çanakkale Boğazı’nın girişinde önemli bir nokta olması nedeniyle her zaman ilgi çekici bir yer olmuştur.

Günümüzde ise adeta bir turizm merkezi olan Gökçeada, bünyesinde birçok plajı barındırmaktadır. Bu yazımızda ise Gökçeada’nın en iyi plajlarını inceledik…

  • Gökçeada Aydıncık Plajı
  • Gökçeada Uğurluk Plajı
  • Gökçeada Kadınlar Plajı
  • Gökçeada Kefalos Plajı
  • Gökçeada Laz Koyu Plajı

Gökçeada Aydıncık Plajı

Aydıncık Plajı, adanın güney doğu bölümünde yer alırken, Tuz Gölü’ne çok yakındır. 1.2 km uzunluğa sahip olan bu plaj, her yaz sezonunda adeta ziyaretçi akınına uğrar. Plaj çevresinde konaklamak istiyorsanız da tercih edebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Çünkü, diğer plajlar ile kıyaslandığında bu bölgede onlarca otel ve tesis bulunuyor.

Öte yandan eğer hayatınızda adrenalini hiç eksik etmiyor ve sürekli olarak bir heyecan arıyorsanız, Aydıncık Plajı, bu konuda size doyuma ulaştıracaktır. Aydıncık Plajı, sörf yapmak için tamamen uygundur.

Ayrıca sakin denizi ile ön plana çıkan bu plaj, aileler için tercih sebebidir. Plaja girişler ücretsiz. Fakat şezlong ve şemsiye için 35-45 TL arasında ücret alınıyor.

Gökçeada Uğurluk Plajı

Gökçeada Uğurlu Plajı, belki de bölgede yer alan ve merkeze en uzak olan plajlardan biri. Bu tesise ulaşmak için tam 29 km yol katetmeniz gerekiyor.

Ancak pek çok kumlu plajın olduğu Gökçeada’da bu tesis, diğerlerine nazaran daha az tercih ediliyor. Çünkü plajın bir kısmının taşlı olması aileler için zaman zaman zorluk yaratabiliyor. Ancak yine de denize girdikten sonra sığ sular ile karşılaşıyorsunuz.

Bu bölgedeki birçok plajda olduğu gibi Uğurlu Plajı’na girişte herhangi bir ücret ödenmiyor. Ancak şezlong ve şemsiye ücretlerinin 35-45 TL arasında olduğu biliniyor.

Bu arada eğer gün batımını izlemek istiyorsanız da Uğurlu Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akşamüzeri harika bir manzaranın oluştuğu, gün batımını takip edebilmek için en doğru adres olabilir!

Gökçeada Kadınlar Plajı

“Gökçeada’da kadınlar plajı bulunuyor mu?” sorusu da en merak edilen noktalardan biri. Normal şartlar altında kadınlar için ayrı bir plaj bulunmuyor. Ancak yetkililerden alınan bilgilere göre bu konuda zaman zaman bazı plajlar, sahilin bir bölümünü kadınlar için ayırıyor. Onlar için ayrı bir bölge ve zaman oluşturuluyor.

Bu uygulamayı zaman zaman bazı plajlar yaparken, sürekli olarak değişkenlik gösterdiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kesin ve net cevap alabilmek için tatil planınızı yapmadan önce bölgedeki işletmeciler ile iletişim kurmanız gerekiyor.

Gökçeada Kefalos Plajı

Gökçeada’nın incisi Kefalos Plajı… Altın rengi kumları, tertemiz denizi ile adeta cenneti andırıyor. Tamamen profesyonel bir işletme olan Kefalos plajı, bünyesinde pek çok hizmeti de barındırıyor.

Ancak bu plaja ulaşım, sadece özel araçlar ile gerçekleştiriliyor. Bunun dışında bölgeye ulaşım yok. Ayrıca sörf konusunda eğitim veren kuruluşlar da mevcut. Bu alanlarda kendinizi geliştirip, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Zaman zaman rüzgârın olduğu Kefalos Plajı’nda ücretler, diğerlerine göre bir tık daha pahalı. Geçtiğimiz sezon, 35-45 TL arasında şezlong ve şemsiye kiralama bedeli bulunuyordu. Plaja girişlerin ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Gökçeada Laz Koyu Plajı

Gökçeada Laz Koyu Plajı, bir yamacın arkasında yer alıyor. Bu yüzden sizlere sakin bir ortam sağlıyor, en azından adanın diğer yerleri ile kıyasladığında… Doğal güzelliklere sahip olan bu bölgede giriş için herhangi bir bedel talep edilmiyor. Gelen bilgilere göre de şezlong ve şemsiyenin 20-30 TL arasında kiralandığı belirtiliyor.

Gökçeada plajları
Gökçeada plajları

Gökçeada Plajları ücretleri

Gökçeada’da yer alan plajların ücretleri hakkında sizlere yazımızda bilgi verdik. Diğer plajların da ücretlerinin ortalama bu bantta olduğunu hatırlatabiliriz. Fakat gelecek sezondan itibaren fiyatların revize edilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak ilerleyen aylarda yetkililerin açıklama yapacağı öğrenildi.

Gökçeada’ya nasıl gidilir?

Nereden gelirseniz gelin Gökçeada Plajları’na ulaşımın tek yolu, feribot ile sağlanıyor. Deniz ulaşımında feribot ve deniz otobüsü kullanılıyor. Her geçen yıl, turizmin geliştiği bu bölgeye rağbetin artmasıyla birlikte seferler daha sık yapılmaya başlanmıştır. Sadece Kabatepe Limanı’ndan kalkan feribotlar ile gidiş sağlanıyor.

Eğer şahsi aracınız yoksa Gökçeada’ya otobüs ile de gidebilirsiniz. Yaz sezonu içerisinde bu konuda hizmet veriliyor. Ancak kış sezonunda, otobüsler adaya gitmiyor.

Eğer sizde kalabalık şehirlerin gürültüsünden uzaklaşmak ve kafanızı birazcık bile olsa dinlendirmek istiyorsanız gelecek tatil planlamanızı Gökçeada’da üzerinden planlayabilirsiniz.

Çağlar

Yorum yapın