Güzelbahçe Plajı

Tatil cenneti İzmir ve Güzelbahçe Plajı… Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Güzelbahçe, İzmir’e geldiğiniz takdirde uğramanız gereken duraklardan biri…

Güzelbahçe Plajı Sizi Çağırıyor!

Güzelbahçe Plajı, İzmir’de yer alan Türkiye’nin güzide plajlarından bir tanesidir. Özellikle ülkemiz içerisinde yer aldığı konum ve lokasyon sayesinde tatil cenneti İzmir’de bulunan ve her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen merkezlerden biridir.

Sahip olduğu doğal güzellikler ve tertemiz denizi ile dikkatleri üzerine çeken Güzelbahçe Plajı, yapılan yatırımlar doğrultusunda her geçen gün gelişim gösteriyor. İzmir Güzelbahçe Plajı, 2 sene önce yaptığı başvuruda Mavi Bayrak almaya da hak kazanmıştı.

Güzelbahçe plajı nerede?

Güzelbahçe Plajı’na ulaşımın nasıl olduğu da merak edilen sorulardan bir tanesi. Eğer yolunuz Urla, Seferihisar ve Çeşme üzerinden geçiyorsa doğru yerdesiniz demektir! Aynı zamanda güzide plajımızın en önemli özelliği de şehre en yakınlardan biri olmasıdır. Güzelbahçe Plajı, şehir merkezine tam 35 km uzaklıkta. Halk otobüslerinin yanı sıra dolmuş ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güzelbahçe Plajı’na nasıl gidilir?

Plaja ulaşım için genellikle halk otobüsleri ve dolmuşlar tercih ediliyor. Peki, bu araçlara nereden ulaşım sağlayabilirsiniz? Güzelbahçe Plajı’na giden otobüs ve dolmuşlar İzmir Otogarı’ndan hareket etmektedir.

Güzelbahçe Plajı ücretleri

En merak edilen konulardan bir tanesi de Güzelbahçe Plajı’nın ücretleri. Pek çoğumuz tatillerde ekonomik yerlere gitmeyi tercih edebilir. Sizin de tercihiniz bu yönde ise tam olarak doğru yerdesiniz demektir. Güzelyalı Plajı, tamamen ücretsizdir. İşletmesi ilçe belediyesi tarafından yapılırken, bu konuda vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.

İkinci Liman Halk Plajı…

İnsanların tarafından karıştırılan bir konu da var. Güzelbahçe Plajı, aynı zamanda yöre halkı tarafından Liman Halk Plajı olarak da adlandırılır. Eğer yolunuz İzmir’e düşer veya bu plaja gitmek isterseniz ve Liman Halk Plajı’nı duyup, sakın endişe etmeyin. Doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Güzelbahçe plajı
Güzelbahçe plajı

Güzelbahçe Plajları Listesi

Güzelbahçe’de tek bir plaj mevcut değil. Halk Plajı dışında denize girilebilecek 3 bölge de yer alıyor. Bu bölgeler de vatandaşlar tarafından tatil döneminde sık sık tercih ediliyor. Biz de sizler için Güzelbahçe’de yer alan diğer plajları inceledik.

Ayrıca, bu bölgede denize girebileceğiniz birkaç plaj daha bulunuyor…

  • Güzelbahçe Siteler Plajı
  • Akarca Plajı
  • Maltepe Sahili

Güzelbahçe Siteler Plajı

İlçede sadece halk plajı yer almıyor. Güzelbahçe dışında tam 3 plaj daha var. Siteler bölgesinde yer alan Güzelbahçe Siteler Plajı da denize girmek için tercih edilebilecek ideal noktalardan bir tanesi. Siteler Plajı’nın merkeze uzaklığı ise 10 km dolaylarında. Eğer şehir merkezinden gitmek isterseniz, 15-20 dakika civarında bir süre içerisinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öte yandan yine şehir merkezinden 981 ve 984 hatları vasıtasıyla da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fakat hatırlatmakta fayda var Güzelbahçe Siteler Plajı’nın büyük bir handikabı bulunuyor. Bu da denizin, zaman zaman yoğun dalgalara maruz kalabilmesi. Eğer yüzmeyi çok iyi bilmiyor veya yanınızda çocuklarınız varsa bu durum sizin için tehlike arz edebilir. Planlarınızı yaparken, bu durumu göz ardı etmemekte fayda var.

Plajla ilgili merak edilen noktalardan bir tanesi de sahip olduğu imkanlar. İçeride tuvalet ve duş gibi olanakların ücretsiz olması sayesinde vatandaşlar tarafından yoğun bir rağbet görüyor.

Güzelbahçe plajı, güzelliği ve fiyatlar
Güzelbahçe plajı, güzelliği ve fiyatlar

Güzelbahçe’de denize girilecek yerler

Halk Plajı ve Siteler Plajı dışında denize girebileceğiniz iki plaj daha mevcut. Bunlardan bir tanesi Maltepe Sahili. Hemen hemen Siteler Plajı ile aynı sürede ulaşım sağlayabileceğiniz Maltepe Sahili’ne toplu taşıma ile gitme imkânınız da mevcut. Bunun için 8, 82, 321 ve 984 numaralı hatlar vatandaşlar tarafından sık sık kullanılıyor.

Maltepe Sahili, özellikle yüzme bilmeyenler için adeta büyük bir şans. Çünkü Siteler Plajı ile kıyaslandığında burada pek fazla dalga yok. Kısacası sakin bir deniz olduğunu söyleyebiliriz. Sahilde şemsiye olanağı sunulsa da şezlong vb. araçların kiralanma imkanı yok. Bu yüzden denizde vakit geçireceğiniz süre içerisinde kumsalda konaklayacağınız eşyaları kendiniz getirmeniz gerekiyor.

Denize girmenin herhangi bir bedelinin olmadığı Maltepe Sahili’nde çevrede pek çok kafe de mevcut. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı bu noktalardan temin edebilirsiniz.

Güzelbahçe ücretli plajlar

Az önce bahsettiğimiz üç plajda denize giriş ücretsizdi. Aynı zamanda pek çok imkândan ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorsunuz. Güzelbahçe’de yer alan son plaj ise Akarca Plajı.
Bu plaj, merkeze 25 km uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım için İzmir-Seferihisar yolunu kullanıp, Sığacık Köyü’ne gitmeniz gerekiyor.

Araç ile ulaşımın daha kolay sağlandığı Akarca Plajı’na elbette toplu taşıma ile de ulaşma şansınız var. Seferihisar istikametine gidip, buradan dolmuşlar ile ulaşımınızı kolaylık sağlayabilirsiniz.

Akarca Plajı, tıpkı bölgedeki diğer plajlar gibi belediyeye bağlı olsa da şezlong ve şemsiye konusunda ücretlendirme mevcut. Geçen yıl bu ücret, 30-35 ₺ dolaylarında değişkenlik gösteriyordu.

Bu arada Akarca Plajı hakkında ufak bir bilgilendirmekte yapmakta fayda var. Bölgedeki en soğuk denize sahip olduğu için özellikle yaz aylarının ilk bölümünde ve son bölümünde size zorluk yaşatabilir.

Güzelbahçe’de hangi plaja gidilir?

Güzelbahçe, 4 farklı plaja sahip. Bu konuda 4 plajın da birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Kimi sığı, kimi soğuk, kimi ücretli, kimi de dalgalı. Bu yüzden tatil planlarınızı yaparken, yazımızdan faydalanarak, çevresel faktörleri göz önüne alıp, tatil planınızı yapabilirsiniz. Ayrıca uzun soluklu tatiller için çevre otelleri araştırıp, detaylı bilgiler alıp erken rezervasyon imkânından faydalanabilirsiniz.

İzmir’in en büyük plajı nerede?

Güzelbahçe Siteler Plajı, bölgenin yüz ölçümü olarak en geniş konumuna sahip. Öte yandan temizlik konusunda yapılan titiz çalışmalar doğrultusunda Mavi Bayrak da almaya hak kazanmıştır.

Toparlayacak olursam, bu yazımda sizler için güzel İzmir’imizin Güzelbahçe Plajı’nı ve Güzelbahçe’de bulunan diğer plajlarımızı aktarmaya çalıştım. Tatili doruklarınıza kadar yaşayacağınız bu güzide yere mutlaka gitmeli, orayı keşfetmelisiniz.

Çağlar

Yorum yapın