Rize Plajları

Karadeniz, deniz turizminde son dönemde yükseldi, Rize Plajları da böylece en çok tercih edilen plajlardan biri oldu.

Rize Plajları Sizi Çağırıyor!

Karadeniz’de yer alan Rize plajları, son dönemde halka açılmaya başladı, vatandaşlar için adeta bir tatil bölgesi haline geldi. Karadeniz Bölgesi, sahip olduğu coğrafi koşullar nedeniyle ülkemizde belki de denize girmenin en zorlu şartlara sahip olduğu lokasyona sahip. Fakat Karadeniz’in ne çılgın denizi ne de çılgın dalgaları kimseyi durdurmuyor! Müthiş bir doğal güzelliğe sahip olan Karadeniz’de özellikle Rize bölgesinde denize girebileceğiniz pek çok alan bulunuyor.

Yine de hatırlatmakta fayda var, siz yine de denize girerken, Karadeniz’in hırçın dalgalarına kendiniz kaptırmayın, dikkatli olun. Sözü fazla uzatmadan sizler için Rize’de yer alan plajları derledik. İşte Rize’de denize girilebileceğiniz plajlar…

  • Rize Ali Paşa Kadınlar Plajı
  • Rize Ali Paşa Plajı
  • Limanköy Plajı
  • Fındıklı Plajı
  • Mağara Aile Plajı
  • Rize Kemerköy Plajı
  • Rize Sarayköy Plajı
  • Rize Hamidiye Plajı

Rize Ali Paşa Kadınlar Plajı

Rize’de ön plana çıkan plajlardan biri Alipaşa Mahallesi’nde yer alıyor. Kadınlara özel olarak hizmet veren ‘Alipaşa Kadınlar Plajı’, sahip olduğu imkanlar ile adeta Karadeniz’in göz bebeği haline geldi. Bölgenin içinde mevcut olan çardak, restoran- kabin, duş ve oyun parkı hizmetleri ile bölgenin en geniş imkanlarına sahip plajı.

Ayrıca bu tesis, sadece yaz döneminde hizmet vermekle sınırlı kalmıyor. Yaz sezonu dışında da sosyal tesiste vatandaşlar, diledikleri gibi vakit geçirebiliyor.

rize plajlarının eşsiz güzellikleri
rize plajlarının eşsiz güzellikleri

Rize Ali Paşa Plajı

Kadınlar plajı ile aynı bölgede yer alan Rize Ali Paşa Plajı, merkeze 5 km uzaklıkta yer alıyor. Tesislerde duş ve kabin hizmetleri de mevcut. Bu sayede vatandaşlar, gönül rahatlığı ile denize girebiliyor.

Ayrıca Ali Paşa Plajı, sadece bir plaj değil! Aynı zamanda vatandaşlar için adeta sosyal bir tesis. Plajın olduğu bölgede çardaklar mevcut. Bu çardaklara ailece gelerek, piknik yapabilir ve hoş vakit geçirme imkanına sahip olabilirsiniz. Tıpkı Kadınlar Plajı’nın sahip olduğu imkanlar gibi bu bölgeye de yaz dışında gelerek, tesislerde etkinlik yapabilirsiniz.

Limanköy Plajı

Rize’nin tartışmasız bir şekilde en iyi plajı olarak nitelendirilen Limanköy Aile Plajı, sahip olduğu olanaklar doğrultusunda adeta fark yaratıyor. 3.000 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan Limanköy Plajı, Türkiye’nin tatil cennetlerini aratmıyor.

Ailece eğlenebilmek hoş vakit geçirmek için her zaman Ege veya Akdeniz’e gitmenize gerek yok. Limanköy, sahip olduğu imkanlar sayesinde size tam olarak bunu sağlıyor. Plaj içerisinde bulunan; su kayağı, muz ve jet ski ile keyif dolu anlar geçirebilirsiniz.  Ayrıca dalış meraklıları için de çok özel bir imkana sahip olan bu plaj, bünyesinde bu konuda eğitim veren bir okul bulunduruyor. Kesinlikle Limanköy Plajı’na yolunuz düşerse, bu plajı ziyaret etmelisiniz. Plajın, merkeze uzaklığı ise 12 km.

Fındıklı Plajı

Fındıklı Plajı, Balıkçı Barınağı’nda yer alan bir plajdır. Genellikle Rize halkı, tarafından çok tercih edilen plajlar arasında yer almaz. Aile plajı olarak geçen plaja, girişler ücretsizdir.

Mağara Aile Plajı

Mağara Aile Plajı, Çayeli Bölgesi’nde yer alıyor. Yaklaşık 3 yıl önceye kadar aile plajı olarak hizmet veren bu tesis, daha sonrasında yeni bir karar aldı. Buna göre Mağara Aile Plajı’nda, pazartesi ve perşembe günleri sadece kadınlara özel olarak hizmet veriliyor. Bu kararın ise çevreden gelen yoğun isteklerin üzerine alındığı biliniyor.

Rize Kemerköy Plajı

Rize’nin yükselen değerlerinden bir tanesinin Kemerköy Plajı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle deniz turizminin şehirde her geçen gün büyümesiyle birlikte bölgede yavaş yavaş işletmeler açılmaya başlandı. Şehir merkezine 20 km uzak olan bu plaj, ince taşlarla dolu. Fakat suyun berraklığı o kadar dikkat çekici ki adeta minik bir Maldivler havası veriyor. Eğer bir gün yolunuz düşerse, ziyaret etmeniz gereken plajlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

rize plajları
rize plajları

Rize Sarayköy Plajı

Merkeze uzak olan plajlardan bir tanesi de Rize Sarayköy Plajı. Merkeze 14 km mesafede olan bu plajın, en kötü özelliği ise kumdan daha çok çakıllara sahip olması. Fakat sahip olduğu temiz su sayesinde çok rağbet gören bölgelerden bir tanesi. Ayrıca su bisikleti ve jet ski imkanlarına sahip olan bu plaj, bir hafta sonu ailece eğlenmek için güzel bir tercih olabilir.

Rize Hamidiye Plajı

Merkeze 41 km uzaklığa sahip olan Hamidiye Plajı, Fırtına Deresi’nin döküldüğü konuma çok yakındır. Genellikle kayalıklardan oluşan bu plaj, büyüklüğü ile dikkat çekmektedir. Yeni yeni işletmelerin kurulduğu bu bölgede merkeze olan uzaklıktan dolayı genellikle tatilciler, özel araçları ile ulaşım yapmayı tercih ediyor.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi Karadeniz, denize girmenin en zor olduğu bölge. Fakat deniz turizmi, bölgede sürekli olarak gelişim gösteriyor. Rize Plajları da bu bölgelerden bir tanesi. Son dönemde şehirde denize girilebilecek alanlar konusunda pek çok çalışma yapıldı. Yazımızda belirttiğimiz denizler ise vatandaşların kullanabileceği ve bu konuda onay alan plajlardan seçildi. Yine söylediğimiz gibi her şeye rağmen yüzme bilmeyi pek bilmiyorsanız, Karadeniz’in hırçın sularında dikkatli olun!

Çağlar

Yorum yapın