Turan Köy Plajı

Balıkesir’e huzuru aramak için geliyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken yer Turan Köy Plajı… Turanköy’de yer alan bu plaj ve çevresinde ailenizle harika ve unutmayacağınız anlar geçirebilirsiniz.

Turan Köy Plajı Sizi Çağırıyor!

Ege ve Akdeniz’in meşhur kıyılarının ardından tatil konusunda akla gelen ilk illerden biri de kesinlikle Balıkesir oluyor. Eğer sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda tatil yapmak istiyorsanız da bu yazımızda huzuru bulacağınız kusursuz bir tatil beldesinden bahsedeceğiz. Şirin ve ufak bu köyde, temel ihtiyaçlarınızı kolaylıkla halledebilir, şehrin o kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Bilirsiniz ki gidilen her yerde kötü yorumlar yapılabilir ve bu hayatın normal akışı içerisinde gayet normal bir durumdur. Ama şu an bahsedeceğimiz yerde kötü yorumlara neredeyse rastlamadık. Bu kadar öve öve bitiremedik, o zaman lafı daha fazla uzatmadan plajımıza geçelim.

Bugün yazımızda Balıkesir’in Erdek ilçesinde Turanlar Köyü’nde yer alan Turan Köy Plajı ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu yazımızda fazla iddialıyız, buraya giderseniz kesinlikle hayran kalacaksınız.

Turan Köy Plajı Giriş Ücreti

Turanköy’de yaz sezonu içerisinde hizmet veren 2 özel işletme var. Bu işletmelere girerken, sizden herhangi bir ücret alınmıyor. Fakat akabinde şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz 70 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama uzun soluklu bir tatil yapacaksanız, işletmecilerle konuşup, buna göre fiyatta anlaşma sağlayabileceğinizi belirtelim.

Bu iki işletme dışında halka açık yerler de var. Yaklaşık 2.5 km uzunluğundaki bu plajda dilerseniz ücret ödemeden de halka açık yerlerde tatilinizi yapabilirsiniz.

Turan Köy Plajı’nın Denizi Nasıl?

Erdek’te bulunan bu şirin köyün harika bir plajı var. İnternetten yorumları araştırdığınızda altın sarısı kumlara doyacaksınız. Özellikle denizin, kolay kolay derinleşmemesi ve sığ bir yapıya sahip olması sayesinde keyifle vakit geçirebilirsiniz. Denizin tamamen kumla kaplı olması da cabası!

Turan Köy Plajı’nın denizi Maldivler’i aratmıyor. Bundan emin olabilirsiniz. Ancak yine ufak bir uyarı yapalım. Eğer plajın sonundaki kayalıklardan denize girerseniz, burada fazla yosun var. Zaten bu bölüm sığ değil. Bu yüzden temiz alanlarda yüzmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Turan Köy plajının suyunun temizliği
Turan Köy plajının suyunun temizliği

Turan Köy Plajı Mavi Bayraklı Mı?

Denize giderken veya tatil yapacağımız yeri belirlerken, en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri gideceğimiz plajın Mavi Bayrak’a sahip olup, olmadığı. Fakat belediye tarafından son yıllarda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Özellikle 2022 yılında Mavi Bayrak alamamış olsa da Turanköy’e bu sezon sonunda Mavi Bayrak verilmesi bekleniyor. Özellikle denizin berraklığı ve temizliğine rağmen bu plajın, Mavi Bayrak ödülü alamamış olması, herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.

Turan Köy Plajı Olanakları

Plaj içerisinde hem özel hem de belediyeye ait; WC, soyunma kabini ve duş hizmetleri bulunuyor. Bunun yanında özel işletmelere ait olan yerlere girebilmeniz için orada olmanız yani o bölgenin hizmetlerine ücret ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca denize karşı oturabileceğiniz bir işletmenin kafesi de bulunuyor. Burada mangal yakabilirsiniz. Orada size mangalı yakıp, getiriyorlar ve bunun için de 150 TL gibi bir ücret alınıyor. Bunların dışında yeme – içme konusunda hizmet veren işletmeler de mevcut.

Ayrıca temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç markette bulunuyor. Plajın, köye çok yakın olması sayesinde eğer makette aradıklarınızı bulamazsanız köy merkezinden ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Turan Köy Plajı’nda Kamp Yapılır Mı?

Bu kadar şey anlattık fakat Turan Köy Plajı’nın bir doğa harikası olduğunu sözlerimiz arasına eklemeyi unuttuk. Yeşil manzaraya karşı denize girdiniz ve farklı planlarınız var. Yani kısacası kamp yapacak bir yer arıyorsunuz diyelim. Evet, bu konuda da imkanlar mevcut. Sahilin sonunda arka tarafta kamp yapabileceğiniz bir tesis bulunuyor. Burada sizden yer kiralamak için 60 TL gibi bir ücret alınıyor. Kamp yapabileceğiniz yer ve sahil bitişik olduğu için az önce bahsettiğimiz olanaklardan burada da kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Fakat kamp konusunda ufak bir hatırlatma yapmakta da fayda var. Özellikle bu plaj, genellikle günü birlikçiler tarafından tercih ediliyor. Yani eğer hafta sonu kamp yapmak isterseniz, yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durum, elbette denize girecek vatandaşlar için de geçerli. Bölgede her hafta sonu daha doğrusu eylül ayının başına kadar bir yoğunluk oluştuğunu da söyleyelim.

Turan Köy Plajı’na Nasıl Gidilir?

Eğer şahsi bir aracınız yok ise Turan Köy Plajı’na ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor. Erdek ilçe merkezine 17 km uzaklıkta olan bu plaja ulaşmak için ilçe merkezinden otogardan otobüse binmeniz gerekiyor. Bunun için de sizden 25 ₺ gibi bir ücret alınıyor. Öte yandan sefer sayılarının da sık yapılmadığını söyleyelim. Turan Köy Plajı’na gitmek için köye giden otobüslere binmeniz gerekiyor. Ayrıca köy ve ilçe merkezi arasında günde sadece 3 ya da 4 sefer düzenleniyor. Sezon başı ve sezon sonunda ise seferler, günde sadece 2 kere gerçekleştiriliyor. O yüzden bu plaja gidecek olanlar, genellikle şahsi araçlarını kullanıyorlar.

Turan Köy plajı tepeden bakış
Turan Köy plajı tepeden bakış

Turan Köy Plajı Konaklama

Adı üzerinde Turan Köy Plajı, Turanlar Köyü’nde yer alıyor. Yani sahile yakın herhangi bir otel bulunmuyor. Fakat şunu söylememiz gerekiyor. İlçe merkezinde konaklama sağlayabileceğiniz butik apartlar mevcut. İnternet üzerinden bu apartlara ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erdek’te Denize Girilecek Yerler

Balıkesir’in bu harika tatil cennetini sizlere tanıttık. Elbette, Erdek’te tatile gidebileceğiniz pek çok yer mevcut. Sizler için onları derledik…

 • Manastır Beach
 • Erdek Halk Plajı
 • Çuğra Plajı
 • Kurbağalı Sahili
 • Ocaklar Halk Plajı
 • Çınaraltı Beach
 • Düzler Halk Plajı
 • Tatlısu Halk Plajı
 • Tanaşa Sahili
 • Elvancık Koyu
 • Gizli Koy
 • Kılıç Koyu
 • Ormanlı Plajı
 • Yolsuz Koyu
 • Manastır Koyu
 • Doğanlar Plajı
 • Büyükova Plajı
 • Küçükova Halk Plajı
 • Küçükova Koyu
 • Narlı Plajı

Evet, yazımızın sonuna geldik. Bizim önerimiz Turan Köy Plajı’nı kesinlikle denemeniz yönünde olacaktır. Pişman olmayacağınızın garantisini veriyoruz. Özellikle ya uzun süreli konaklama ile ya da kamp tatili olacak şekilde kesinlikle burayı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Çağlar

Yorum yapın