Ürkmez Plajı

İzmir ili ve onun gibi kusursuz Ürkmez Plajı ve plajları… Tatil severlerin, yaz sezonunda en çok rağbet gösterdiği noktalardan biri! Eğer yolunuz Seferihisar’a düşerse kesinlikle burada yer alan plajları ziyaret etmelisiniz.

Ürkmez Plajları Sizi Çağırıyor

Ürkmez Plajı sizi çağırıyor
Ürkmez Plajı sizi çağırıyor

Eğer bu yaz, tatil rotanız İzmir olacaksa ve “Tatilimi nerede yapmalıyım?” sorusunu soruyorsanız, size bulunmaz bir fırsat sunacağız. İzmir’in, Seferihisar ilçesinde yer alan Ürkmez Plajları, tam size göre olabilir. Mavi Bayraklı plajlar, harika kumsallar, masmavi deniz ve yeşillerin arasında bir tatil. Daha ne isteyebilirsiniz ki! Bu yazımızda sizlere Ürkmez Plajları’nı derledik. Ürkmez’de girebileceğiniz denizleri, tüm ince ayrıntılarına kadar ele aldık. Anlatması bizden, karar vermesi sizden! Hadi, vakit kaybetmeden plajlarımızın tanıtımına geçelim…

  • Ürkmez Belediye Plajı
  • Ürkmez İpekkum Plajı
  • Ürkmez Sağlık Ocağı Plajı
  • Ürkmez Akvaryum Plajı
  • Ürkmez Doğanbey Plajı

Ürkmez Belediye Plajı

İzmir’in Seferihisar ilçesine 21 kilometrelik bir mesafede yer alan Ürkmez Belediye Plajı, 800 metrelik bir plaj uzunluğuna sahiptir. Ege’nin tüm atmosferini içinde barındıran plajın, oldukça temiz ve berrak bir denizi vardır. Mavi Bayrak’lı olmamasına rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından “Mükemmel” temizlik derecesine layık görülmüş olan plaj, belediye ekipleri tarafından her gün özenle temizlenmektedir.

Plaj yüzeyi kumlu ve yer yer taşlıdır. Keza denizin dibi de aynı şekilde çakıl taşları ve kumdan oluşur. Eğer ayağınız hassas ise bir deniz ayakkabısı edinmenizi tavsiye ederiz. Girişi oldukça sığ olan deniz, ilerledikçe derinleşmektedir. Yüzme bilmeyen vatandaşlar ve çocuklar için son derece uygundur. Ayrıca plajda güvenle denizin keyfini çıkarabilmeniz için cankurtaran da bulunuyor. Bu arada yaz aylarında su, ortalamanın üzerinde bir soğukluğa ulaşabiliyor.

Ürkmez Belediye Plajı’nda yeme içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler ve tuvalet, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi hizmetler mevcuttur. Şezlong ve şemsiyeyi 10-15 TL gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Bu fiyatlar sezondan sezona değişiklik göstermektedir.

Ücretsiz olarak giriş yapabildiğiniz Ürkmez Belediye Plajı’nda eğer araçla gelecekseniz otopark seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Ürkmez İpekkum Plajı

Hafta sonunu geçirmek için bölgedeki vatandaşların göz bebeği haline gelmiş İpekkum Plajı, turkuaz renginde denizi ve eşsiz kumlu plajı ile görenleri adeta büyülüyor. Seferihisar’ın şirin atmosferine sahip olan plaj, her yıl yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından görülüp beğeniliyor. Aileler ve çocuklar için son derece uygun olan plajın zemini tamamen kumla kaplı. Kumun verdiği hissiyat ise plajın adından da anlaşılacağı üzere oldukça güzel ve ipeksi.

İlçe merkezine yaklaşık 27 kilometre mesafede bulunan İpekkum Plajı’nın uzunluğu 400 metredir. Suyun derinliği oldukça sığ olduğundan, yüzme bilmeyen vatandaşlar için son derece uygundur. Denizin sıcaklığı ise ortalama sıcaklık seviyesindedir.

Plajın çevresinde konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Denizin ve manzaranın tadına doyamayan ziyaretçiler için bu otel ve pansiyonlar yürüme mesafesindedir.

Plajın girişi ücretsiz olup, şemsiye ve şezlong için oldukça uygun bir kiralama bedeli bulunmaktadır. Ayrıca plajda tuvalet ve duş olanağı da vardır. Yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı tesisin yakınlarındaki işletmelerden ve marketlerden sağlayabilirsiniz.

İpekkum Plajı ne yazık ki Mavi Bayraklı değildir fakat Sağlık Bakanlığı tarafından “Mükemmel” olarak puanlanmıştır.

Ürkmez Sağlık Ocağı Plajı

Seferihisar’ın Mavi Bayrak unvanına layık görülmüş, tertemiz deniz ve kumsalı ile görülmeye değer plajlardan bir tanesidir. İlçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunan plajın uzunluğu 500 metredir.

Ürkmez Sağlık Ocağı Plajı, engelli dostu olması ile gönülleri fethetmiştir. Plajda engelli rampası, engelli şezlongu ve şemsiyesi, engelli tuvaleti bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın güvenle ve rahatça tatil yapabilmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir.

Plajda duş, tuvalet, soyunma kabini gibi olanaklar bulunmaktadır. Yiyecek içecek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmadığından, bu ihtiyaçlarınızı plaja gelmeden önce temin etmenizi öneririz.

Sağlık Ocağı Plajı’na kişisel aracınız veya toplu taşıma ile rahatça gelebilirsiniz. 986 ve 987 otobüs hatları plajın hemen önünden geçmektedir.

Ürkmez (Akvaryum) Plajı

Berrak ve tertemiz bir deniz arıyorsanız Ürkmez Akvaryum Plajı, ziyaret edilmesi gereken bölgelerden biri. Aileniz ve sevdikleriniz ile tatilin keyfini çıkarabileceğini harika bir yer olduğunu belirtmekte fayda var. Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda yani burada hayat bulabilirsiniz! Adı üzerinde sanki kendinizi bir akvaryumda gibi hissedeceksiniz.

Ayrıca Seferihisar’da konaklama yapmak istiyorsanız Akvaryum Plajı, tam size göre olacak. Plaja çok yakın mesafede kalabileceğiniz yerler mevcut. Aynı zamanda hijyen konusunda da bir problem yok. Ürkmez Akvaryum Plajı, bu anlamda size harika imkanlar sunuyor. Çünkü plajın Mavi Bayrak’ı bulunuyor.

Plaja giriş için herhangi bir ücret alınmadığını da söyleyelim. Şezlong ve şemsiye kiralamak için 30-40 TL arasında bir ücret talep ediliyor. Öte yandan yeme-içme konusunda da pek çok işletme mevcut. Seferihisar bölgesinde, bu konuda en geniş imkanlara sahip bölge olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ücretsiz duş, soyunma kabini ve WC gibi olanaklardan da faydalanabilirsiniz.

Ulaşım için de merkezden kalkan otobüsler ile kolaylıkla plaja gidebileceğinizi de sözlerimizin arasına ekleyebiliriz.

Ürkmez Doğanbey Plajı

Ürkmez plajları
Ürkmez plajları

Doğanbey Plajı, ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan, Sağlık Bakanlığı tarafından Mavi Bayrak unvanına layık görülmüş ender plajlardan bir tanesidir.

Suyu oldukça temiz ve berrak olan plajın yüzeyi ve denizin dibi tamamen kumdan oluşmaktadır. Suyun giriş bölümü oldukça sığ olup, gittikçe derinleşmektedir. Yaz boyunca cankurtaran hizmeti verildiğinden, çocuklar ve yüzme bilmeyen vatandaşlar için güvenlidir.

Doğanbey Plajı da engelli dostu plajlar arasındadır. Tesisin içinde engelli rampası, engelli şezlongu, engelli şemsiyesi ve engelli tuvaleti bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın rahatı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür.

Plajın girişi tamamen ücretsiz olup, tuvalet, duş, şezlong ve şemsiyeler de yine ücretsiz bir şekilde hizmete sunulmuştur.

Bu yazımızda sizler için Ürkmez Plajlarını tüm ayrıntılarıyla inceledik. Yolunuz Seferihisar’a düşerse ve Ege’nin kusursuz manzarası eşliğinde aileniz ve sevdikleriniz ile unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz yukarıda saydığımız önerilere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çağlar

Yorum yapın