Alman Koyu Plajı

İstanbul’un mis gibi, taptaze ada havasında tatil yapma fikrini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda sizlere Heybeliada Alman Koyu Plajı’nı tanıtacağız.

Heybeliada Alman Koyu Plajı

Alman Koyu, İstanbul’un Adalar bölgesinde, Heybeliada sınırları içerisinde yer alan, Marmara Denizi’nin en nadide plajlarından bir tanesidir. Özellikle İstanbul’un yoğun trafik, gürültü, kalabalık ve stresinden bunalıp, şehir dışında tatil yapma imkânı bulamayanlar “İstanbul’da nerede denize girilir?” diye sık sık soruyorlar. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağında denize girmek istiyor fakat gerek iş yoğunluğundan gerekse eldeki imkanlardan dolayı şehirden uzaklaşamıyor musunuz? İşte aradığınız fırsat! Alman Koyu Plajı, sizlere inanılmaz farklı bir tatil deneyimi yaşatacak.

Alman Koyu Özellikleri

Alman Koyu, Heybeliada’nın en sessiz ve sakin bölgesidir. Aynı zamanda tekneler için bir liman olan plaj, tek başına kafa dinlemeniz veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir gün geçirebilmeniz için tam size göre.

Plajın tek bir dezavantajı bulunuyor. Ne yazık ki plaj bir kumsala sahip değil. Taşlık bölgeden denize girebiliyorsunuz. Hafta sonları, hafta içine oranla biraz daha kalabalık olabiliyor.

Alman Koyu Denizi Nasıl?

Marmara Denizi’nin açıklarında bulunduğundan bölgenin en temiz sahiline sahip olan Alman Koyu’nun giriş kısmı biraz bulanık olsa da çok az ilerlediğiniz zaman tertemiz, dibi görünen bir su ile karşılaşacaksınız. Giriş kısmı oldukça sığ olup, ilerledikçe derinlik seviyesi kademe kademe yükselmektedir. Denizin girişi irili ufaklı taşlardan oluşmaktadır. Sıcaklığı ise ortalama deniz seviyesindedir.

Ayrıca, Burgazada plajları ile ilgili yazımızı okumayı unutmayın 🙂

Alman Koyu plajı
Alman Koyu plajı

Alman Koyu Olanakları

Plaj Adalar bölgesinde yer alması sebebiyle gözlerden uzak olduğu için pek fazla olanağa sahip olmasa da şemsiye, şezlong, duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlar mevcuttur. Fakat yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yer bulunmadığından bunları yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz.

Heybeliada Alman Koyu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya ulaşım İstanbul üzerinden vapur seferleri ile gerçekleşiyor. Vapurlar Kadıköy, Beşiktaş, Kabataş, Eminönü ve Bostancı’dan sabah 09:15’ten itibaren kalkmaktadır. Her 15 dakikada bir kalkan vapurun son biniş saati ise 18:30’dur. Fakat Eminönü’nden binecekseniz vapur saatleri 07:10 ve 22:30 arasıdır. Yaklaşık 1 saat içinde Heybeliada’ya ulaştıktan sonra inişli çıkışlı, taşlık bir patikadan geçerek Alman Koyu’na ulaşabilirsiniz. Dilerseniz adanın merkezinden HA-2 numaralı otobüse binerek plajın tam önünde inebilirsiniz.

Heybeliada Alman Koyu Plajı Ücreti

Bu muhteşem adada, Alman Koyu Plajı’nda denize girmek tamamen ücretsizdir. Fakat şezlong ve şemsiye için bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Bu ücretler sezondan sezona değişiklik gösterdiğinden en doğru bilgiyi öğrenmek için işletmeyi arayabilirsiniz. Ayrıca duş ve tuvaletlerin de ücretli olduğunu belirtelim.

Alman Koyu plajı giriş ücreti
Alman Koyu plajı giriş ücreti

Diğer Heybeliada Plajları

Heybeliada’da denize girilebilecek başka plajlar da vardır. İşte birbirinden güzel Heybeliada plajları…

  • Çam Limanı Koyu
  • Değirmenburnu Plajı
  • Asaf Aile Plajı

Çam Limanı Koyu

Rüzgâr almayan bir bölümde bulunan Çam Limanı Koyu, İstanbul’un arka tarafına bakmaktadır. Dalgasız, tertemiz ve berrak bir denize sahip olan plajın yüzeyi taş ve çakıllardan oluşmaktadır. Oldukça sığ bir derinliğe sahip oluşu, yüzme bilmeyenler için oldukça idealdir. Çam Limanı Koyu ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor. Ücretsiz olan kısımda duş, tuvalet, soyunma kabini, yeme içme gibi olanaklar ne yazık ki bulunmuyor. Ücretli olan kısımda ise bu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tüm tesisler bulunmaktadır. Ücretli olan kısma şezlong ve şemsiye de dahil olmak üzere hafta içi 50 ₺, hafta sonu 60 ₺ ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Ada merkezinden kalkan HA-2 numaralı otobüse binerek Çam Limanı durağında inebilir, plaja kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Değirmenburnu Plajı

Heybeliada’nın en çok tercih edilen ve en sevilen plajı olan Değirmenburnu Plajı, aynı zamanda yemyeşil bir manzaraya sahip bir Tabiat Parkı’dır. Çam ağaçlarının büyülü kokusu ve tertemiz oksijenli havasıyla bu bölgede şehrin tüm yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Değirmenburnu Plajı ücretli bir plaj olmakla birlikte içerisinde tesis de bulunmaktadır. Yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafeterya bulunmasına rağmen dışardan yiyecek içecek getirmek tamamen serbesttir. Bu yönüyle piknik yapmak için gelen aileler için son derece uygundur.

Plajın zemini tamamen kum ile kaplı, denizi ise berrak ve masmavidir. Suyun giriş kısmı ise taşlıktır. Ayrıca oldukça sığ bir su seviyesine sahip oluşu ile çocuklar ve yüzme bilmeyen vatandaşlar için birebirdir.

Plajın tuvalet, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, kafeterya, Wi-Fi, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran hizmeti bulunmakta olup, girişte ödeyeceğiniz ücrete bu hizmetlerin hepsi dahildir. Ücretler ise hafta içi 40 ₺, hafta sonu ise 50 ₺’dir.

Asaf Aile Plajı

Adından da anlaşılacağı üzere tam bir aile plajı olan Asaf Plajı, yemyeşil bir ormanla çevrili, bol oksijenli harika bir plajdır. Tamamen kumlu bir yüzeyden oluşan plajın suyu berrak ve tertemizdir. Ayrıca oldukça sığ ve dalgasız bir yapısı vardır. Plajda yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmelerin yanı sıra tuvalet, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran hizmetleri de bulunmaktadır. Ayrıca isteyenler dışarıdan kendi yiyecek ve içeceklerini getirerek arkadaki ormanlık alanda bulunan masalarda piknik yapabilirler. Plajın girişi ücretli olup, yukarıdaki tüm imkanlar bu ücrete dahildir. Ücretler ise hafta içi kişi başı 40 ₺, hafta sonu ise 50 ₺’dir.

Bu yazımızda sizler için Heybeliada’nın güzide plajı Alman Plajı ve adanın diğer harikulade plajlarını tanıttık. Aklınızda güzel bir hafta sonu kaçamağı varsa ve nereye gideceğinizi bilmiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alarak mükemmel bir gün geçirebilirsiniz. Huzurlu hafta sonları dileriz!

Çağlar

Yorum yapın