Burgazada Plajları

İstanbul’da denize girmek, kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz ve hava değişikliği isterseniz Burgazada Plajları en iyi seçeneklerden biri olabilir!

Burgazada Plajları Sizi Çağırıyor!

İstanbul’un koşuşturmacasından kaçmak, temiz hava ve sakin kumsallarıyla kısa bir tatil yapmak için uğramanız gereken adres Burgazada plajları… İstanbul Prens Adaları’nın üçüncü büyük adası olan Burgazada, doğası, temiz plajları ve sakin sokaklarıyla oldukça keyifli bir ortama sahiptir. Özellikle yaz aylarında İstanbul’da yaşayan insanlar, tatile çıkma fırsatı bulamayınca şöyle bir denize girsek de serinlesek diye düşünebiliyor. İşte size hem uygun fiyatlı hem günü birlik gidip dönebileceğiniz, en önemlisi temiz denizi ve plajlarıyla sakin bir tatil yapabileceğiniz Burgazada Plajlarından bahsedeceğiz.

Bu plajlardan bahsetmeden evvel gelin sizlerle beraber kafanızı dinleyeceğiniz, aynı zamanda güzel bir tatil yapabileceğiniz Burgazada’da bulunan bu plajları listeleyelim:

Kalpazankaya Plajı

Burgazada’nın en popüler plajı olan Kalpazankaya plajı aynı zamanda bir mesire alanı. İçerisinde kayalardan oluşan bir koy, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir plaj ve güzel bir restoran bulunuyor. Koyun etrafında bulunan kayalar sayesinde denizin dalga alması biraz olsun önleniyor. Denizin dibi taşlık fakat temiz ve dalgasız olması ve aynı zamanda plaj kısmında bulunan mesire alanıyla Burgazada’nın kesinlikle tercih edilmesi gereken plajlarından biri oluyor.

Giriş için yaklaşık olarak 30 ₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor ama siz yine de mutlaka gitmeden ücretleri kontrol edin. Ulaşımı ise Burgazada iskelesinden 30-35 dakika bir yürüyüşle veya faytonla 10 dakika gibi bir sürede Kalpazankaya Plajı’na varabilirsiniz.

Burgazada Halk Plajı (6 Numara Plajı)

Burgazada Halk Plajı konumu ve temiz deniziyle tercih edilen Burgazada’nın güzel plajlarından bir tanesi. Denizi taşlık ve bir kumsalı yok ama giriş ücreti ödemeden girebileceğiniz bir plaj. Şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz 120 ₺ civarı bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ulaşımı ise Kalpazankaya Plajı’nda olduğu Burgazada iskelesinden 30-35 dakika bir yürüyüşle veya faytonla 10 dakika gibi bir sürede varabilirsiniz.

Burgaz Ada plajları Nasıldır
Burgaz Ada plajları Nasıldır

Çamakya Aile Plajı

Çamakya Aile Plajı, temiz ve bakımlı olmasıyla Burgazada’nın en çok tercih edilen plajı olarak sayılabilir. Konum olarak diğer plajlara nazaran biraz daha arka tarafta yer alıyor ama faytonla ulaşım oldukça kolay. Genelde aileler tarafından tercih ediliyor ama geceleri gün batımını izlemek için bir çok genç tarafından kullanılıyor. Plaja giriş ücretsiz fakat eğer şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz 150 ₺ civarı bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ulaşım için Burgazada iskelesinden yaklaşık 40-45 dakika bir yürüyüş veya faytonla 13-15 dakika gibi bir sürede varabilirsiniz.

Madam Marta Koyu Plajı

Hem denize girmek hem kamp yapmak isteyenlerin gitmesi gereken bir plaj Madam Marta Koyu Plajı. Bu koyun çevresinde çok bir yerleşim alanı yok giderken yiyecek içeceğinizi yanınızda götürmeniz önemli. Plajın içerisinde küçük bir işletme bulunuyor bu işletmede cüzi fiyatlarla tuvalet ve duş imkânı sunuluyor. Kamp için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok fakat son zamanlarda kamp yapan kişiler tarafından plajın kirletilmesinden dolayı yerel halk rahatsızlık duymuş durumda. Gitmeden önce bu durumu araştırmayı unutmayın. Plaja giriş ücretsiz fakat eğer şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz 120 ₺ civarı bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ulaşım için Burgazada iskelesinden yaklaşık 30-35 dakika bir yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı

Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı, oldukça temiz ve güzel bir plaj fakat plajı sadece bu kulübe üye kişiler kullanabiliyor. Eğer su sporlarıyla uğraşmayı seviyorsanız, bu kulübe telefonla ulaşarak kayıt olabilir ve bu plajı kullanma olanağı bulabilirsiniz.

Burgazada ve Plajlarına Nasıl Gidilir?

Peki Burgazada’nın bu güzel plajlarına gitmek için Burgazada iskelesine nasıl gidilir? Şimdi bu sorunun yanıtını detaylıca verelim. Öncelikle Burgazada’ya giderken motor mu yoksa vapur mu kullanmak istediğinizi planlamanızı tavsiye ederim. Sonra karar verilmesi gereken bir diğer nokta ise İstanbul’un hangi semtinden ulaşım sağlayacağınız olacaktır. Burgazada’ya ulaşım için birden fazla semtten ulaşım imkanınız bulunmakta. Şimdi Burgazada’ya gitmek için kullanabileceğiniz vapur ve motor seferlerinden bahsedelim.

Bonus: Vaktiniz varsa; Avşa Adası kadınlar plajı da sizi bekliyor!

Burgazada Plajları
Burgazada Plajları

Burgazada’ya Şehir Hatları Vapurları ile Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya Şehir hatları vapurlarıyla gitmek hem ekonomik hem de yavaş yavaş yolculuğun tadını çıkartmak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Şehir Hatları Vapurları ile Adalar’a gitmek için nasıl bir ödeme yapacağınızı düşünüyorsanız merak etmeyin. Bir İstanbul kart sahibi olmanız yeterli. İstanbul kart ile tam bilet ödemesinin 2-3 katı gibi bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca öğrenci kartına sahipseniz bir indiriminiz var. Şimdi Burgazada’ya gidebileceğiniz Şehir Hatları Vapur Seferleri’ni inceleyelim.

 Burgazada’ya Şehir Hatları Vapur Seferleri 

  • Kabataş Adalar Hattı (Kabataş, Eminönü, Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
  • Beşiktaş Adalar Hattı (Beşiktaş, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
  • Bostancı Adalar Ring Hattı (Bostancı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Bostancı)
  • Kadıköy Adalar Hattı (Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)

Eğer ki Şehir Hatları Vapur Seferleri sizin için uygun değilse şu seferleri de inceleyebilirsiniz:

  • Mavi Marmara Bostancı Burgazada Hattı Seferleri
  • İDO (İstanbul Deniz Otobüsü) Seferleri
  • Deniz Taksiler

Mavi Marmara Bostancı Burgazada Hattı Seferleri

Mavi Marmara Bostancı Burgazada Hattı seferlerini kullanarak motor ile yolculuk yapabilirsiniz. Aynı şekilde isterseniz İstanbul kart kullanarak binebilirsiniz. Ayrıca oldukça sık seferlere sahipler.

İDO (İstanbul Deniz Otobüsü) Seferleri

Burgazada’ya ulaşmanın bir diğer seçeneği ise İDO (İstanbul Deniz Otobüsü) ile seyahat etmektir. Bu deniz otobüsleri 15-20 dakika süreyle sizi Burgazada’ya ulaştırabilmektedir ve kapalı bir ortamda seyahat edebilme imkânı bulabilirsiniz. İDO seferleri Kabataş ve Yenikapı’dan Burgazada ve diğer Prens Adalarına yapılmaktadır.

Deniz Taksiler

Bir diğer ulaşım yolu ise deniz taksiler. Deniz taksiler 7/24 çalıştıkları için dilediğiniz vakitte Burgazada’ya ve diğer Prens Adalarına gidip geriye dönebilirsiniz. Deniz taksilerle Burgazada’ya gitmek oldukça hızlıdır, 25 dakika civarında adaya ulaşabilirsiniz.

Kesinlikle görülmesi gereken, ulaşımının çok da zor olmadığı Burgazada Plajları, gelen misafirlerini tarifi olmayan, eşsiz bir görüntüsüyle karşılıyor. Sevdiklerinizle keyifli anlar yaşamak ya da tek başına kendinizi bulmak adına bu doğa harikası adaya mutlaka ama mutlaka gitmeli, o huzura erişmelisiniz.

Çağlar

Yorum yapın