Şirinkent Plajı

Tatil denince akıllara ilk gelen yerlerden bir tanesi de Balıkesir’in, Ayvalık ilçesi ve Şirinkent Plajı’dır. Bir çoğumuz tatillerde Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih eder. Fakat özellikle son 10-15 yıllık periyot içerisinde ülkemizde Balıkesir bölgesi de turizm konusunda önemli adımlar attı.

Şirinkent Plajı Sizi Çağırıyor!

Bu yazımızda, Ayvalık’ta yer alan güzide plajlardan Şirinkent Plajı’nı inceledik. Ayvalık’taki hangi plajdan bahsediyorsunuz?” dediğinizi duyar gibiyim. Pek çok kişinin bilmediği fakat genellikle günübirlikçiler ve bölgedeki tatilciler tarafından tercih edilen harika bir plajdan bahsedeceğiz…

Şirinkent Plajı, bölgede yer alan Şirinkent Spor Kulübüne aittir. Burada denize girebilmek ve vakit geçirebilmek için kulübe üye olmanız gerekiyor. Yani kulübe üyeliğiniz olmadan maalesef ki denize giremiyorsunuz. Bu konuda Şirinkent Spor Kulübü’nü arayıp, planınızı yapmadan önce bilgi alabilirsiniz.

Şirinkent Plajı aktiviteleri

Bu plajda çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Az önceki bölümde de bahsettiğimiz gibi bir spor kulübüne ait olması nedeniyle yaz sezonunda hem denize girip hem de ailenizle birlikte hoş vakit geçirebilirsiniz.

Şirinkent Plajı yoğun mu?

Türkiye’nin yanı sıra Ayvalık’ta yer alan Şirinkent Plajı’nın yoğunluğu ile ilgili de pek çok soru bulunuyor. Bu konuda şunu söyleyebiliriz. Birçok yerde olduğu gibi Şirinkent Plajı da özellikle günübirlikçilerin akınına uğruyor. Eğer kalabalık sizi rahatsız etmiyorsa, gönül rahatlığı ile yaz sezonu içerisinde istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Ancak kafanızı dinlemek veya dinlenmek de istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden tercihiniz bu yöndeyse hafta içi gitmeniz sizin için daha mantıklı olabilir.

Şirinkent Plajı’na nasıl gidilir?

Şirinkent Plajı’na ulaşım için ilk etapta eğer imkanlarınız müsaade ediyorsa, özel otomobiliniz ile gidebilirsiniz. Ayvalık’taki İğdeli Plajı’nı geçtikten sonra plaja ulaşıyorsunuz. Plajın, Ayvalık ilçe merkezine ise mesafesi 4.5 km. Eğer araç ile değil de toplu taşıma ile gitmek istiyorsanız, bu konuda da imkanlar mevcut. Merkezden 4 TL karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile de gitmek isterseniz, bu süre 11 dakika civarında oluyor.

Şirinkent plajının eşsiz güzelliği ve fiyatı
Şirinkent plajının eşsiz güzelliği ve fiyatı

Şirinkent Plajı sıcak mı?

Şirinkent Plajı, çevredeki diğer plajlardan farklı. Burada denize girmek isterseniz eğer iskeleyi kullanmanız gerekiyor. Çocuklu ailelerin merak ettiği konulardan bir tanesi de denizin sığılığı… Bu konuda da içiniz rahat olsun! Şirinkent Plajı, sığı bir deniz. Ayrıca çevredeki plajlara göre ortalamanın daha üzerinde bir sıcaklığa sahip olduğunu da belirtebiliriz.

Şirinkent Plajı’nda kum var mı?

Denize girdikten sonra ayağınıza gelen taş ve yosunlar sizleri korkutmasın. Evet, bu durum birçok kişi için rahatsız edici olabilir. Özellikle yosunlar… Fakat 4 veya 5 metre adım attıktan sonra kendinizi çok berrak bir suyun içinde buluyorsunuz. Altınızdaki taşlar ve yosunlar kaybolurken, sadece kum mevcut.

Şirinkent Plajı, nasıl bir yer?

Plaj çevresi ile ilgili söylememiz gereken bir detay var. Özellikle Şirinkent Plajı’nın emekli kesime hitap ettiğini belirtebiliriz. Genellikle bu bölgede az önce bahsettiğimiz günübirlikçilerin dışında kalan bölümü çoğunlukla yazlıkçılar oluşturuyor?

Şirinkent Plajı Konaklama İmkanları

Ayvalık’ta birçok plajın olduğunu zaten söylemiştik. Aynı zamanda yazlıkçıların ve günübirlikçilerin de yoğunlukta olduğunu ve hatta çoğunluğu oluşturduğunu sözlerimizin arasına eklemiştik. Bölgede konaklama yapma imkanına sahipsiniz. Fakat konaklama bölgelerinin olduğu yani otellerin olduğu lokasyonlara, çok daha yakın oteller de mevcut. Bu yüzden eğer yolunuz Ayvalık’a düşerse ve uzun bir süre kalacaksanız bu bölgede tatil yapan kişiler, genellikle farklı plajları tercih ediyor.

Şirinkent Plajı Ücretleri

Şirinkent Plajı’na girişlerin spor kulübü vasıtası ile yapıldığını söylemiştik. Bu konuda üyelik ücretleri ile ilgili bilgiler mevcut değil. Öte yandan sezon öncesinde ücretlerde değişiklik yapılacağı için bu konuda bilgi sahibi değiliz.

Fakat üye olduktan sonra da plaja giriş yaptığınız andan itibaren şemsiye ve şezlongları da kiralamanız gerekiyor.

Şirinkent Plajı’nda ayrıca duş, WC, soyunma kabini de mevcut. Yeme-içme ihtiyaçlarınız için de özel işletmeler bulunuyor. Eğer kendinize bir şeyler almak isterseniz de içeride market mevcut.

Şirinkent plajı
Şirinkent plajı

Ayvalık’ta denize nerede girilir?

Eğer Ayvalık’a gelirseniz, Şirinkent Plajı, denize girebileceğiniz noktalardan bir tanesi. Bu tesis, üyelik ile alım yapması ve dışarıdan gelenlere hitap etmediği için bazen tercih sebebi olmayabiliyor. Bu konuda Ayvalık’ta hizmet veren pek çok plaj var.

Eğer Şirinkent Plajı yerine başka alternatifler bakıyorsanız ilçe içerisinde denize girebileceğini alternatifler de şunlar;

 • Badavut Plajı
 • Sarımsaklı Plajı
 • Altınova Sahil
 • Patriça Koyu
 • Ortunç Koyu
 • Çataltepe Plajı
 • Duba Plajı
 • Paşa Koyu
 • 81 Kite Club
 • Güvercin Koyu
 • Gemiyatağı Koyu
 • Ören Halk Plajı
 • Altınoluk Sahili
 • Güre Sahili
 • Pissa Plajı
 • Killik Koyu
 • Zindancık Koyu
 • Hanımın Koyu
 • Hayıtlı Koyu

Ayrıca, ilçe dışına çıkarak yine Balıkesir sınırları içinde olan Avşa Adası kadınlar plajı da tercihleriniz arasında olabilir.

Yaz ayında tatile gitme planı yapanlar için Şirinkent plajı hakkında harika bir döküman hazırlamış olduk. Eğer ailenizle birlikte tatile çıkmak istiyorsanız, seçeneklerinizin arasına Şirinkent plajını dahil edebilirsiniz. Tatili tamamladıktan sonra bu sayfaya geri dönüp yorum yapmayı unutmayın, ki; diğer ziyaretçilerimiz de tecrübelerinizden faydalanabilsin 🙂 Şimdiden iyi tatiller.

Çağlar

Yorum yapın